Knjige autora poput Puškina i Gogolja ukradene su iz nacionalnih biblioteka u Nizozemskoj, Poljskoj, Latviji i Švicarskoj
Šest antikvarnih knjiga ruskog pisca Aleksandra Puškina (1799.–1837.) ukradeno je iz Nacionalne knjižnice Nizozemske (KB) 2023. godine. Riječ je o izdanjima iz 19. stoljeća, a incident, za koji se saznmalo tek ovih dana, nije izoliran slučaj. Uz pomoć Europola, prošle godine uhapšeno je devet gruzijskih državljana zbog sumnje da su dio bande koja je ukrala najmanje 170 djela ruskih autora.
Prema navodima službenih tijela, djelovali su između 2022. i 2023. godine u Češkoj, Estoniji, Finskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Latviji, Litvaniji, Poljskoj i Švicarskoj. U nekim slučajevima, originali su zamijenjeni krivotvorenim primjercima.
Vrijednost svih ovih ukradenih knjiga u Evropi procjenjuje se na 2,5 miliona eura, ali s obzirom na njihovu kulturnu važnost, gubitak je nemjerljiv. Wilma van Wezenbeek, direktorica nizozemske Nacionalne biblioteke (KB), devetog je maja obznanila nestanak šest Puškinovih djela nakon što je policijska istraga zapela. U opširnoj bilješci objavljenoj na internet stranici biblioteke sa sjedištem u Haagu, priznaje da institucije poput njene ne dijele dovoljno podataka o sličnim incidentima „iz straha da će otkriti osjetljive informacije i narušiti svoj ugled“, javlja današnji El Pais.
Vjeruje da upravo „ta tajnovitost povećava njihovu ranjivost“, te priznaje da popis nestalih Puškinovih knjiga „ne ulijeva optimizam“. Iako tvrdi da čine sve kako bi „spriječili ovakve incidente“, uvjerena je da će ustanove posvećene očuvanju baštine uvijek biti „u nepovoljnijem položaju“ ako se s tim rizicima suočavaju same i „izolirano“.
Između 2022. i 2023. kriminalci su ukrali najmanje 170 naslova ruske romantičarske književnosti 19. stoljeća iz nacionalnih i historijskih biblioteka u Češkoj, Estoniji, Finskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Latviji, Litvaniji, Poljskoj i Švicarskoj. Omiljeni autori bili su Puškin i Nikolaj Gogolj, a njihov pristup bio je „jednostavan, ali sofisticiran“, prema zajedničkoj istrazi provedenoj u svim pogođenim zemljama pod nadzorom Europola i Eurojusta – evropske agencije za pravosudnu saradnju.
Jednom kada bi ušli u knjižnice, lopovi su tražili da pregledaju stare knjige, pozivajući se na poseban akademski interes. „Nakon što bi ih dobili u ruke u referentnim prostorijama, uspjeli bi izmjeriti dimenzije svezaka i fotografirati ih prije nego što ih vrate bibliotekaru.“
Nekoliko dana ili mjeseci kasnije, vraćali bi se i ponovo tražili isto djelo. „Ovoga puta, međutim, vratili bi krivotvoreni primjerak koji su stručnjaci ocijenili kao izuzetno kvalitetan“, navode Eurojust i Europol u saopćenju. U drugim slučajevima, počinitelji bi „jednostavno provalili u biblioteku i ukrali knjige“, dodaju isti izvori.
Međunarodna istraga pokrenuta je nakon što je Francuska poslala poruku Europolu, a ostali partneri potvrdili slične krađe iz svojih biblioteka. Kad se pokazalo da se incidenti događaju u više evropskih država, agencija za provedbu zakona omogućila je razmjenu informacija među pogođenim zemljama.
U Gruziji su vlasti provele istragu i locirale nekoliko članova organizirane kriminalne grupe, a između 2023. i 2024. godine uhapšeno je devet osoba u Gruziji, Latviji, Estoniji, Litvi i Francuskoj. Tada je pronađena jedna knjiga, a ostale su zaplijenjene i zahtijevaju daljnju ekspertizu.
U novembru 2023. izvori iz biblioteke Univerziteta u Varšavi pokazali su agenciji France-Presse (AFP) snimke zaslona aukcija koje je organizirala ruska aukcijska kuća Litfond (Moskva i Sankt Peterburg), na kojima su se nalazile knjige s pečatima i kataloškim brojevima te biblioteke.
Litfond na svojoj internet stranici navodi da zauzima „otprilike 60% ruskog tržišta u tom sektoru.“ Europol je potvrdio da su „neka od ovih ukradenih historijskih djela prodana na aukcijama u Moskvi i Sankt Peterburgu, čime su postala nepovratna.“
U e-poruci, glasnogovornici nizozemske KB pojašnjavaju da su 2023. godine pregledali svoje spremište kada su počeli primati dojave od drugih članova bibliotečke zajednice da se „knjige ruske romantičarske književnosti kradu iz biblioteka diljem Europe“. Tada su otkrili da se to dogodilo i u Nizozemskoj, te su svoj izvještaj „podijelili na međunarodnom nivou“. Do danas, policija ih još nije pronašla. „Otkako smo 9. maja objavili vijest i zamolili javnost za pomoć, primili smo brojne dojave koje su sada predmet istrage“, navode u istoj poruci.
Nizozemska policija vjeruje da bi incident mogao biti povezan s gruzijskom bandom devetorice uhapšenih, te su podijelili informacije o knjigama u nadi da će „oni koji tragaju na internetu pronaći tragove.“ Krađa je uvijek rezultat kombinacije više faktora, no za sada nije moguće objasniti kako su djela bila izmjerena i fotografirana neopaženo u čuvanim prostorijama.
Kako bi pomogla u potrazi, KB je objavila sve podatke o šest ukradenih Puškinovih knjiga, uključujući rana izdanja drame „Boris Godunov“, koja tematizira ruskog cara koji je vladao od 1598. do 1605. godine. Među nestalim djelima nalazi se i primjerak poeme „Ruslan i Ljudmila“, koja opisuje otmicu princeze i napore viteza Ruslana da je spasi.