Ugovor s kineskom kompanijom ELINC, povezanom s vojnom industrijom, sklopljen je bez javnog tendera. ELINC, dio China Electronic Corporation (CEC), koja je na američkoj crnoj listi

Pod izgovorom sajber bezbjednosti i zaštite djece, Vlada Republike Srpske pokrenula je projekat digitalnog nadzora nad institucijama, građanima i medijima, koristeći kineski softver, ruske bezbjednosne modele i izraelske metode obuke, otkriva portal CAPITAL.

Agencija za informaciono komunikacione tehnologije RS predstavila je odabranim službenicima Vlade RS plan implementacije kineskog softvera vrijednog 57 miliona KM, koji će finansirati građani. Ugovor s kineskom kompanijom ELINC, povezanom s vojnom industrijom, sklopljen je bez javnog tendera. ELINC, dio China Electronic Corporation (CEC), koja je na američkoj crnoj listi, osigurat će softver za entitetske institucije na deset godina.

Na sastanku 11. aprila u Banjaluci, nazvanom „Prva mezoregijska IKT konferencija“, vlasti su izložile plan kontrole sajber prostora. Konferencija, sakrivena od javnosti, fokusirala se na bezbjednost institucija i djece, ali i na medije koji objavljuju „loše vijesti“.

Plan predviđa uspostavljanje 15 čvorišta u tom bh. entitetu do 2027. godine, s data centrom na Elektrotehničkom fakultetu u Istočnom Sarajevu i glavnim centrom u Kragujevcu, u Srbiji. Sistem će koristiti kineski softver, ruske metode detekcije prijetnji i obuku izraelske firme Elta Systems.

Projekat, koji je počeo u oktobru prošle godine, uključuje opremu koja stiže u Banjaluku za dva mjeseca. Govornici su istakli probleme: nepovezanost institucija, nedostatak kadra i tehničkih resursa, te lošu sajber bezbjednost unatoč velikim ulaganjima. Kineski sistem trebao bi riješiti te probleme, ali budući pravni okvir tek će se uspostaviti, što ukazuje na naknadno usklađivanje papirologije.

Sistem će imati nacionalni data centar i 15 čvorišta s visokim stepenom zaštite, na koje će se povezati institucije nesposobne za samostalnu zaštitu. Fokus je na zaštiti javne uprave i djece od štetnih sadržaja, koristeći ruski sistem Roskomnadzora i kineske metode. Prema govornicima, djeca su prioritet, a svako mora dokazati da nije dijete za pristup sadržajima. Posebno su kritikovani mediji zbog „loših vijesti“ štetnih za djecu, uz najavu „nulte tolerancije“ prema Roskomnadzoru.

Iako je planirano da javnost bude upoznata s projektom, naredba „odozgo“ naložila je tajnost. Sistem, trenutno hostovan u Vladi RS, omogućit će zaštitu institucijama besplatno, dok će drugi moći kupiti zaštitne pakete. Kroz međunarodnu saradnju s Rusima i Kinezima, sistem će svakodnevno dobijati informacije o prijetnjama.

Projekat je dio zajedničkog plana sa Srbijom, uključujući data centar u Kragujevcu u koji je Srbija uložila 500-700 miliona eura. Govornici su hvalili kinesku efikasnost, nazivajući ih „vanzemaljcima“ koji su „sto koraka ispred Evrope“. Ovaj „mega projekat“ trebao bi pozicionirati entitet RS i Srbiju na svjetskom tržištu, ali izaziva zabrinutost zbog sličnosti s autoritarnim modelima kontrole interneta u Kini, Rusiji i Izraelu.

Cijeli tekst pročitajte OVDJE.