Borrell ne štedi ni Donalda Trumpa, kojeg izjednačava s Putinom: „Obojica predstavljaju imperijalizam 19. stoljeća. Despoti koji preziru slabe i vjeruju samo u moć.“ Za Evropu kaže da je potpuno nespremna za novi svjetski poredak u kojem više nije centar događanja
U intervjuu za špansku La Vanguardiju, Josep Borrell, bivši visoki predstavnik Evropske unije i aktualni predsjednik uglednog barcelonskog think-tanka CIDOB, iznio je niz žestokih kritika na račun stanja međunarodnih odnosa, pozicije Evrope, rata u Ukrajini i katastrofe u Gazi. Njegove poruke ne ostavljaju mnogo prostora za diplomatske rukavice. Evropa, kaže Borrell, više ne vodi, već reagira, i to često sramotno sporo i licemjerno.
Najveću moralnu osudu uputio je evropskim državama zbog šutnje o humanitarnoj katastrofi u Gazi. „Pokazali smo da nas životi Palestinaca ne zanimaju. Izrael koristi eksplozivnu silu ravnu trima Hirošimama, a Evropa šuti. Gubimo svaki kredibilitet kada govorimo o ljudskim pravima,“ izjavio je Borrell. Upozorio je da će se ova šutnja skupo platiti, osobito u kontekstu budućih međunarodnih glasanja, nprimjer o ratu u Ukrajini.
U kontekstu Ukrajine, Borrell ističe da je Evropa učinila ono što je bilo nužno – pomogla vojno i politički u trenucima kada je Kijev bio pred padom. No, situacija se mijenja – SAD sve više pokazuje sklonost prema distanciranju, pa čak i simpatijama prema Putinu. Evropa, kaže Borrell, mora biti spremna sama preuzeti odgovornost, i to ne samo finansijski već i strateški.
Borrell ne štedi ni Donalda Trumpa, kojeg izjednačava s Putinom: „Obojica predstavljaju imperijalizam 19. stoljeća. Despoti koji preziru slabe i vjeruju samo u moć.“ Za Evropu kaže da je potpuno nespremna za novi svjetski poredak u kojem više nije centar događanja.
„Još uvijek mislimo da historiju pišemo mi, a zapravo je pišu Trump, Putin i Xi Jinping,“ naglasio je.
U dijelu razgovora posvećenom Kini, Borrell priznaje autoritarni karakter režima, ali poziva na pragmatičan pristup: „Kina je u borbi protiv siromaštva učinila više od ijedne druge zemlje. Moramo sarađivati s njima, jer živimo u međuzavisnom svijetu.“
Bivši šef evropske diplomatije zaključuje da Evropa mora prestati gledati svijet kroz zastarjeli prizmu vlastite veličine. „Mi smo 6% svjetske populacije i brojimo sve manje. Vrijeme je da se suočimo sa stvarnošću i napustimo ideju o svojoj superiornosti.“
U vremenu kada globalni poredak sve više klizi prema multipolarnosti, a pravila međunarodnog prava sve češće ostaju mrtvo slovo na papiru, riječi Josepa Borrella odzvanjaju kao upozorenje – možda posljednje – da je Europi potrebna odlučnost, empatija i nova vizija u svijetu koji više nije njezin. (IZVOR: La Vanguardia)