Teroristička organizacija PKK (Radnička stranka Kurdistana) objavila je primirje, prema izvještajima koje danas donose turski mediji. Odluka o primirju dolazi nakon desetljeća sukoba između PKK-a i turskih sigurnosnih snaga, koji je odnio hiljade života i ostavio duboke posljedice na jugoistoku Turske.

Čelnik PKK Öcalan uputio je poziv na predaju oružja. Öcalan je rekao: “Preuzimam historijsku odgovornost za ovaj poziv”, dodavši da je “PKK završio svoj životni vijek” i pozvao da “sve skupine polože svoje oružje i da se PKK treba raspustiti.”

U Öcalanovom pismu pod naslovom “Poziv na mir i demokratsko društvo” od 25. februara 2025., stoji: “PKK je rođen na tlu 20. stoljeća, koje je bilo najintenzivnije stoljeće nasilja u historiji, dva svjetska rata, real-socijalizma i okruženja hladnog rata u cijelom svijetu, poricanja kurdske stvarnosti i zabrana sloboda, posebno izražavanja. Na njega je u teoriji, programu, strategiji i taktici snažno utjecala realnost realsocijalističkog sistema stoljeća.

Kolaps real-socijalizma zbog unutrašnjih razloga 1990-ih, nestanak poricanja identiteta u zemlji i razvoj slobode izražavanja doveli su do nedostatka smisla PKK-a i pretjeranog ponavljanja. Stoga je dovršio svoj život kao i njegovi dvojnici i zahtijevamo njegovo gašenje“, napisao je, između ostalog.

„Kroz historiju kurdsko-turskih odnosa koja se proteže preko hiljadu godina, Turci i Kurdi uvijek su smatrali potrebnim ostati u savezu, s pretežno dobrovoljnim aspektom, kako bi održali svoje postojanje i preživjeli protiv hegemonističkih sila. Posljednjih 200 godina kapitalističke moderne imalo je za cilj razbiti ovaj savez. Taj se proces ubrzao uniformističkim tumačenjima Republike. Glavni zadatak je reorganizirati historijski odnos, koji je danas postao vrlo krhak, u duhu bratstva, bez ignoriranja uvjerenja“, kazao je vođa PKK, zaključivši: „Poštivanje identiteta, njihovo slobodno izražavanje, njihovo demokratsko ustrojstvo te socioekonomske i političke strukture na kojima se svi segmenti temelje mogući su samo uz postojanje demokratskog društva i političkog prostora.“

PKK je, prema dostupnim informacijama, izjavio da ovim potezom želi otvoriti put za mirno rješavanje kurdskog pitanja, iako konkretni razlozi i uslovi primirja još nisu u potpunosti poznati. Turske vlasti, koje PKK službeno klasificiraju kao terorističku grupu, nisu odmah komentirale ovu objavu. Historija pokazuje da su prethodni prekidi vatre često bili krhki, uz česte optužbe za kršenje dogovora s obje strane.

Sukob između PKK-a i Turske, koji traje od 1984. godine, intenzivirao se posljednjih godina, posebno nakon prekida mirovnih pregovora 2015. godine. PKK, kojeg uz Tursku kao terorističkom organizacijom prepoznaju i Sjedinjene Države te Evropska unija, bori se za autonomiju i veća prava kurdske zajednice u Turskoj. Najava primirja dolazi u vrijeme kada Turska nastavlja vojne operacije protiv PKK-a i povezanih skupina u regiji, uključujući prekogranične akcije u Iraku i Siriji.

Analitičari su podijeljenog mišljenja o značaju ove odluke. Neki vide mogućnost za novi početak pregovora, dok drugi upozoravaju na skepticizam temeljen na prošlim neuspjesima. Lokalno stanovništvo u kurdskim područjima Turske izrazilo je mješavinu nade i opreza, svjesno da bi primirje moglo biti privremeno ako ne bude popraćeno političkim napretkom.