Bjegunac od bosanskohercegovačkog pravosuđa je u objavi na društvenoj mreži X izrazio spremnost za dijalog i razgovor, naglasivši da je Republika Srpska spremna “zamrznuti” sporne zakone donesene ako se ponište odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta
Bjegunac od bosanskohercegovačkog pravosuđa, predsjednik bh entiteta Republika Srpska, Milorad Dodik, danas je u objavi na društvenoj mreži X izrazio spremnost za dijalog i razgovor, naglasivši da je Republika Srpska spremna “zamrznuti” sporne zakone donesene u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) ako se ponište odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta.
“Jedino rješenje je u poništavanju voluntarizma Christiana Schmidta i svih rješenja koja je nametnuo”, napisao je Dodik, dodajući da želi dati šansu dijalogu između tri konstitutivna naroda. Prema njegovim riječima, vraćanje na Ustav BiH jedini je jamac opstanka i funkcioniranja države.
Ovaj poziv na dijalog dolazi u trenutku kada su Dodik i njegovi najbliži saradnici, premijer RS-a Radovan Višković i predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić, suočeni s ozbiljnim pravnim posljedicama.
Tužilaštvo BiH izdalo je nalog za privođenje ove trojice zvaničnika pod optužbom za “napad na ustavni poredak”, nakon što je NSRS usvojila zakone kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija na teritoriji RS-a. Ti zakoni izazvali su buru reakcija, a Dodik tvrdi da su upravo Schmidtove intervencije, a ne njegove odluke, narušile ustavni poredak.
Međunarodna zajednica sve glasnije upozorava na eskalaciju krize. Visoka predstavnica EU za vanjsku politiku Kaja Kallas tokom posjete Sarajevu poručila je da je “opasno i neprihvatljivo” bilo kakvo djelovanje kojim se ugrožava teritorijalni integritet, suverenitet i ustavni poredak BiH.
Dodik je, međutim, u svojoj objavi na X-u osporio njezino tumačenje, ističući: “Ako Kallas smatra da je ustavni poredak ono što je nametnuo Schmidt, onda se ne razumijemo.” Pozdravio je poruke francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i Kallas o poštovanju Ustava, ali ih je reinterpretirao u skladu sa svojim stavom da je Schmidt glavni krivac za krizu.
Unutar Republike Srpske, Dodikov poziv na razgovore izazvao je oštre kritike opozicije. Šef Kluba poslanika SDS-a, Ognjen Bodiroga, nazvao ga je “malim mišem” koji “snishodljivo moli za oprost” od onih koji su ga doveli na vlast. Bodiroga tvrdi da Dodikovo povlačenje pokazuje neozbiljnost i avanturizam koji nanosi štetu RS-u. “Spreman je dati rudna bogatstva, šume, vode, čak i samu Republiku Srpsku samo da ostane na vlasti”, upozorio je, podsjećajući da Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) nesmetano djeluje u Banjaluci unatoč zakonima kojima je to zabranjeno. “Očigledno su zakoni zamrznuti čim su izglasani”, ironično je dodao, postavljajući pitanje ko je sada “izdajnik” – opozicija koja je upozoravala na neodrživost ovakve politike ili vlast koja odustaje od vlastitih poteza.
S druge strane, izvjestiteljica Evropskog parlamenta Tineke Strik, nakon posjete Sarajevu i Banjaluci u sklopu misije provjere činjenica koju je organizirao Ondřej Kolář, upozorila je na “duboku sigurnosnu krizu” izazvanu Dodikovim nezakonitim djelovanjem. “Ovo bi moglo prerasti u krizu vladavine prava ako on ne bude brzo uhapšen”, poručila je, pozivajući EUFOR da zaštiti SIPA-u tokom potencijalnog privođenja Dodika.
Strik je naglasila da politika popuštanja prema Dodiku mora biti odbačena te da je potrebna snažnija uloga EU kako bi se osigurala provedba presuda Evropskog suda za ljudska prava i podrška civilnom društvu i novinarima.
U međuvremenu, pojavili su se i navodi da je prije mjesec dana Gert Jan Koopman, generalni direktor Direktorata Evropske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju, neslužbeno ponudio Dodiku izlaz iz krize – povlačenje spornih zakona uz pregovore o njegovim uslovima. Ova ponuda, prema sarajevskim medijima, nije imala širu podršku unutar EU-a i kritizirana je kao pokušaj “spašavanja” Dodika, što dodatno komplicira situaciju.
U međuvremenu, predsjedateljica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović uputila je pismo šefu delegacije EU u BiH Luigiju Soreci i zapovjedniku EUFOR-a Florinu Marianu Barbuu, moleći ih da snage Althea ne sudjeluju u privođenju Dodika, Stevandića i Viškovića. “Očuvanje mira i stabilnosti od presudnog je značaja”, napisala je, reagirajući na zahtjev Denisa Bećirovića i Željka Komšića da EUFOR pruži podršku policijskim agencijama.