Nakon jednog ili dva mjeseca obuke, kineski se regrute šalje u borbu na istočnom frontu, gdje su već zabilježeni sukobi s ukrajinskim snagama. Nekoliko brigada Ukrajinskih oružanih snaga već se sukobilo s kineskim vojnicima

Ukrajinske obavještajne službe identifikovale su 155 kineskih državljana koje je ruska vojska regrutovala za borbu u regiji Donbas, čime se sukob u Ukrajini dodatno zakomplikovao.

Prema podacima ukrajinske obavještajne službe, Rusija trenutno vodi program regrutiranja muškaraca koji žive u Kini. Regrutiranje se odvija putem društvenih mreža, a kandidatima se olakšava putovanje u Moskvu gdje, nakon obuke, bivaju poslani na prve linije fronta. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij izjavio je u srijedu novinarima da kanali za regrutiranje ovih građana nisu “tajna”, te da su kineske vlasti svjesne onoga što se događa i moraju odgovarajuće reagirati.

Nakon jednog ili dva mjeseca obuke, kineski se regrute šalje u borbu na istočnom frontu, gdje su već zabilježeni sukobi s ukrajinskim snagama. Nekoliko brigada Ukrajinskih oružanih snaga već se sukobilo s kineskim vojnicima, a dvojica od njih su, prema riječima Zelenskog, zarobljeni.

Jedan od tih vojnika, rođen 1991. godine, zadržan je u Bilogorivki u regiji Luhansk, dok je drugi, rođen 1998. godine, uhapšen u Tarasivki u regiji Donetsk, oko 100 kilometara dalje. Obje osobe prebačene su u Kijev, glavni grad Ukrajine. S obzirom na to da su se ukrajinske brigade sukobile s kineskim borcima na različitim tačkama istočnog sektora, ukrajinske vlasti vjeruju da sve više građana ove nacionalnosti uzima oružje uz Ruse, što ukazuje na širi trend uključivanja stranih boraca u ruske redove.

Obavještajne službe sastavile su dosje koji sadrži fotografije i identifikacijske dokumente 155 identifikovanih Kineza. Dosje uključuje slike prve dvije stranice njihovih pasoša te fotografiju regruta od struka naviše, na kojoj članovi ruske vojske poziraju u formaciji, golog torza i obrijani. Ovi detalji ukazuju na organiziranu prirodu ruskog programa regrutiranja, koji se temelji na sistematskom pristupu.

Plan regrutiranja započinje na društvenim mrežama, uključujući kinesku platformu TikTok, gdje Rusija objavljuje videozapise za privlačenje potencijalnih vojnika. Kandidati koji se žele pridružiti ruskoj strani provode oko tri ili četiri dana u Moskvi nakon dolaska u zemlju. Period obuke traje između jednog i dva mjeseca, nakon čega se šalju u rovove u istočnoj Ukrajini. Tokom služenja dobivaju migracijske kartice i sistem plaćanja putem kojeg im se isplaćuje određena svota novca.

Drugi dosje sadrži informacije o desecima upisanih kineskih građana, uključujući njihova imena, datume rođenja, dolazak u Rusiju i vojnu granu kojoj su se pridružili. Među najmlađima je Wang Zeyan, rođen prije 24 godine, koji je stigao u oktobru prošle godine i već je dio motoriziranog pješadijskog bataljona. Lin Chuhan, 26-godišnjak, stigao je u maju prošle godine i djeluje u vodu elektroničkog ratovanja, dok Wang Xiao, 28-godišnjak koji je stigao prošlog septembra, upravlja bespilotnim letjelicama.

Nakon zarobljavanja dvojice kineskih boraca u Donbasu, glasnogovornik kineskog Ministarstva vanjskih poslova Lin Jian nazvao je tvrdnje Zelenskog o većem broju kineskih građana na prvim linijama “neutemeljenima”, pozivajući Ukrajinu da razmotri kineske napore u traženju političkog rješenja krize.

Ukrajinski list Pravda izvijestio je, temeljem informacija Operativne taktičke grupe Luhansk, da je muškarac uhapšen u Bilogorivki platio 3.480 dolara posredniku u Kini, a glavni razlog za njegovo uključivanje bio je dobivanje ruskog pasoša – nagrada koju su već tražili strani vojnici pod zapovjedništvom Kremlja, poput regruta iz Nepala.

Ukrajinska vlada izrazila je spremnost za razmjenu zarobljenih kineskih vojnika za ukrajinske ratne zarobljenike koje drži ruska vojska. Ova opcija također je otvorena za dvojicu Sjevernokorejaca zarobljenih prošlog siječnja, koji su, prema Kijevu, još uvijek živi i zdravi. “Regrutiranje kineskih građana je druga greška Rusije”, rekao je Zelenskij, “prva je bila sa Sjevernom Korejom. Oni guraju Kinu u rat, polariziraju svijet.” Kijev je podijelio informacije o kineskim regrutima s američkim zvaničnicima, koji su izrazili iznenađenje i nazvali taj potez “neprihvatljivim”.

Nema naznaka da je kineska vlada direktno upletena u slanje trupa u Ukrajinu, a Kijev još uvijek nije pružio dokaze o drugim primjerima prisustva kineskih građana na frontovima. Odbrambeni analitičar Francis Tusa sugerirao je da bi upotreba kineskih trupa mogla ukazivati na probleme Rusije s ljudstvom, budući da Moskva svakodnevno šalje hiljade vojnika na istočni front, trpeći značajne gubitke za male teritorijalne dobitke. “To postavlja pitanje ima li Rusija problema sa svojim trupama”, rekao je Tusa dodajući da bi Putinu moglo biti bolje dovesti kineske plaćenike nego vlastite ljude, gdje postoji rizik od pobune.

Stručnjaci smatraju da Zelenskij možda traži geopolitičku prednost sugerirajući da Peking stoji iza ovog poteza, nadajući se da će tako stvoriti razdor između Washingtona i Moskve. Ako Kina daje trupe Rusima, Zelenskij ima snažnu poziciju pred Trumpovom administracijom, koja ima neprijateljski stav prema Kini, što bi moglo rezultirati većom podrškom Ukrajini u ovom sukobu. (IZVOR: El Pais, The Independent)