Imami su uglavnom živjeli samo od hrane koju bi im džematlije prikupile, mnogi nisu mogli prehraniti porodicu ni školovati djecu, a često su bili podvrgavani policijskim ispitivanjima i torturi.

U Gazi Husrev-begovoj biblioteci, u sklopu manifestacije Dani džemata i džamija, koju organizira Rijaset Islamske zajednice u BiH, upriličena je promocija knjige “Bosanskohercegovački imami u vrijeme komunizma: društveni položaj i djelovanje imama u BiH od 1945. do 1971. Godine” autora dr. Adisa Sultanovića.

Knjiga je obrađena verzija autorove doktorske disertacije, a štampana je 2021. godine u Sarajevu uz pomoć El Kalema i Udruženja ilmije Bosne i Hercegovine.

U knjizi se polazi od činjenice da je uloga imama u muslimanskoj zajednici, džematu, s vremena na vrijeme mijenjala svoju formu, ali nikada suštinu. Imam je bio i ostao centralna ličnost muslimanske duhovnosti zahvaljujući čemu je nastao vrijedan povijesni trag njihovog djelovanja u bosanskohercegovačkoj muslimanskoj zajednici, odnosno džematu, ali koji je nedovoljno  istražen I naučno valoriziran.

Knjiga se posebno bavi ulogom i značajem imama u Islamskoj zajednici Bosne i Hercegovine u vrijeme komunizma, tačnije u periodu od 1945. do 1971. Godine, koji je vjerovatno za imame predstavljao vjerovatno najizazovniji I najteži period u našoj povijesti.

Valjalo je pronaći svoje mjesto u tadašnjim radikalnim društvenopolitičkim okolnostima komunističkog režima i organizirati se zarad misije, opstanka, osiguravanja lične egzistencije, ali i interesa i potreba bosanskohercegovačkih muslimana u cjelini.

Autor je temu sistematično i temeljito istražio, opisujući različite vrste pritiska kroz koje su tadašnji imami prolazili – uglavnom su živjeli samo od hrane koju bi im džematlije prikupile, mnogi nisu mogli prehraniti porodicu ni školovati djecu, a često su bili podvrgavani policijskim ispitivanjima i torturi. Mnogi su među njima dobijali i zatvorske kazne, a da im nikada nije rečeno zbog čega.

O različitim aspektima knjige govorili su promotori prof. dr. Ahmet Alibašić, professor na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu i Sultanovićev mentor u izradi doktorata, i hafiz dr. Elvir Duranović, v. d. direktora Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka i dugogodišnji imam, koji su knjizi dali najviše ocjene, istakavši njen naučni doprinos istraživanju historije muslimana na ovim prostorima.