Narudžba predstavlja spas za Boeing, koji je posljednjih godina pogođen nizom kriza – uključujući incident 2024. godine kada je Boeingov avion izgubio zadnja vrata tokom leta, te pad aviona jedne korejske aviokompanije. Ovi događaji, zajedno s pitanjima kontrole kvaliteta u Boeingovim fabrikama, ozbiljno su uzdrmali cijenu dionica kompanije. Dionice Boeinga tokom jučerašnjeg dana porasle su za 1,5 posto.

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump objavio je da je s Katarom postignut “ekonomski sporazum” vrijedan 1,2 triliona dolara, čime su nastavljeni intenzivni poslovi između SAD-a i zaljevskih zemalja.

Washington i Doha obavezali su se da će produbiti svoju odbrambenu saradnju, dok je Katar najavio kupovinu do 210 aviona od američkog avio-giganta Boeinga – posao koji se opisuje kao najveći u historiji te kompanije.

Tokom ceremonije u Dohi Trumo je izjavio da je Katar pristao naručiti do 210 američkih Boeing 787 Dreamliner i 777 aviona, u poslu vrijednom 96 milijardi dolara. „Čestitke Boeingu. Izbacite te avione“, poručio je Trump uz katarskog emira šeika Tamima bin Hamada al-Thanija. „Samo vam želim zahvaliti“, dodao je.

Ova narudžba predstavlja spas za Boeing, koji je posljednjih godina pogođen nizom kriza – uključujući incident 2024. godine kada je Boeingov avion izgubio zadnja vrata tokom leta, te pad aviona jedne korejske aviokompanije. Ovi događaji, zajedno s pitanjima kontrole kvaliteta u Boeingovim fabrikama, ozbiljno su uzdrmali cijenu dionica kompanije. Dionice Boeinga tokom jučerašnjeg dana porasle su za 1,5 posto.

Trump je odobrio prodaju Raytheonovog sistema za uništavanje bespilotnih letjelica u vrijednosti od milijardu dolara. Kompanija General Atomics potpisala je ugovor o isporuci MQ-9B dronova Kataru vrijedan dvije milijarde dolara.

Katar je dom najvećeg nalazišta prirodnog gasa na svijetu, a njegov značaj je porastao nakon ruske invazije na Ukrajinu. Dok je prethodna Bidenova administracija favorizirala zelenu energiju, Trumpova politika je ponovo okrenuta tradicionalnoj nafti i gasu.

Bijela kuća je istakla da je partnerstvo američke firme McDermott i katarske Qatar Energy vrijedno 8,5 milijardi dolara. „McDermott je jedini isporučilac offshore komponenti za glavno proširenje LNG kapaciteta Katara, što direktno podržava hiljade radnih mjesta u američkom energetskom sektoru“, navedeno je u saopćenju.

Trumpova posjeta Kataru predstavlja drugu etapu njegove trodijelne turneje po Arapskom zaljevu. Bijela kuća je u srijedu saopćila da je Trump iz Katara osigurao „ekonomske obaveze“ vrijedne 1,2 triliona dolara, ali je precizirala da se konkretni sporazumi odnose na više od 240 milijardi dolara, uključujući i narudžbu Boeinga. Stručnjaci iz avioindustrije očekuju da će Qatar Airways pregovarati nižu cijenu po avionu, s obzirom na obim narudžbe.

Najavljeni su i američki poslovi sa Saudijskom Arabijom vrijedni 600 milijardi dolara, uključujući 142 milijarde dolara u prodaji oružja. Iako su mnogi dogovori neobavezujući, očekuje se da će se mnogi i realizirati.

Cijene dionica američkih proizvođača čipova poput Nvidije i AMD-a porasle su usljed Trumpove odluke da ukine Bidenove izvozne kontrole, koje su ranije onemogućavale zaljevskim zemljama kupovinu naprednih AI čipova.