Sve ono o čemu su navijači sanjali dok su se u rijekama kretali prema stadionu, pjevajući ljubavne pjesme svojoj jedinoj domovini, obistinilo se na terenu. Na tribinama stadiona u Seattleu našlo se više od 33.000 bh. navijača (od ukupno 66.925 gledalaca), stvorivši atmosferu zbog koje su se reprezentativci osjećali kao da igraju u Zenici ili Sarajevu. To je nakon utakmice potvrdio i reprezentativac Amar Memić, koji nije krio emocije: “Nevjerovatno, ovdje smo kao kod kuće, a u Americi! Ponosan sam na ove momke. Veliko hvala navijačima i pozivam ih da nas podrže i u sljedećoj utakmici. Idemo dalje pisati historiju”.
Ono što se u srijedu navečer i rano ujutru u četvrtak dešavalo na ulicama Seattlea, ali i širom Bosne i Hercegovine i Sandžaka, teško se može opisati običnim riječima. Velika pobjeda nogometne reprezentacije BiH nad Katarom rezultatom 3:1 na krcatom stadionu u Seattleu, ne samo da je otvorila vrata nokaut faze Svjetskog prvenstva, već je pokrenula neopisiv talas navijačke euforije i slavlja koji je spojio domovinu i dijasporu.
Sve ono o čemu su navijači sanjali dok su se u rijekama kretali prema stadionu, pjevajući ljubavne pjesme svojoj jedinoj domovini, obistinilo se na terenu. Na tribinama stadiona u Seattleu našlo se više od 33.000 bh. navijača (od ukupno 66.925 gledalaca), stvorivši atmosferu zbog koje su se reprezentativci osjećali kao da igraju u Zenici ili Sarajevu. To je nakon utakmice potvrdio i reprezentativac Amar Memić, koji nije krio emocije: “Nevjerovatno, ovdje smo kao kod kuće, a u Americi! Ponosan sam na ove momke. Veliko hvala navijačima i pozivam ih da nas podrže i u sljedećoj utakmici. Idemo dalje pisati historiju”.

Igrač utakmice, mladi Kerim Alajbegović, koji je spektakularnim golom sa preko 20 metara započeo rapsodiju Zmajeva, ostao je zatečen podrškom sa tribina: “Nema riječi za naše navijače. Hvala im”. Odmah nakon meča oglasio se i kapiten Edin Džeko s kratkom, ali moćnom porukom koja oslikava zajedništvo tima i publike: “Volim te Bosno i Hercegovino!”.


Slavlje u Sarajevu
Dok je u Seattleu gorio stadion, u domovini je nastalo potpuno ludilo. Brojne snimke i izvještaji pokazuju neopisivo slavlje u Sarajevu, koje je eruptiralo onog trenutka kada je Ermin Mahmić u 80. minuti postigao treći gol i ovjerio pobjedu. Slavljenička atmosfera brzo se proširila cijelom zemljom. U Brčkom se pobjeda Zmajeva nad Katarom slavila kroz veliku feštu koja je trajala duboko u noć, uz bakljade, sirene automobila i navijačke pjesme. Ništa manje emotivno nije bilo ni u Srebrenici, gdje su građani na ulicama ponosno proslavili ovaj historijski uspjeh. Plavo-žute zastave, ali i bijele s ljiljanima ponosno su se vihorile i širom Sandžaka, još jednom dokazujući da za ovu ljubav ne postoje geografske granice. Slavlja je bilo i na zagrebačkom Trgu bana Jelačića gdje se pratila utakmica Bosne i hercegovine.






Trg bana Jelačića u Zagrebu
Navijači iz svih krajeva – od onih koji su došli iz Kanade, Austrije, pa do domaćih fanova iz Iowe i St. Louisa – poslali su jasnu poruku uoči naredne runde: “Ma kakva kuća, idemo dalje!”. Neki od njih su već u slavljeničkom zanosu poručili: “Idemo u San Francisco da Ameriku istjeramo!”.
Nakon što je Brazil trijumfovao i definitivno potvrdio prolazak BiH u nokaut fazu Mundijala, Zmajeve sada čeka još jedan historijski spektakl – utakmica protiv domaćina, selekcije Sjedinjenih Američkih Država. Sudeći prema energiji, ljubavi i podršci koju ovi momci imaju, Seattle je bio tek početak jedne prelijepe mundijalske priče.










