Gazi Husrev-begova medresa u Sarajevu danas je, svečanom akademijom i defileom, ispratila 475. generaciju maturanata i 43. generaciju maturantica ove škole a Karađoz-begova medresa svečanom akademijom ispratila 380. generaciju maturanata

Gazi Husrev-begova medresa u Sarajevu danas je, svečanom akademijom i defileom, ispratila 475. generaciju maturanata i 43. generaciju maturantica ove škole.

U okviru svečanosti upriličen je defile ulicama Starog Grada, a akademija i tradicionalna prozivka maturanata i maturantica održana je u Gazi Husrev-begovoj džamiji. 

U svojstvu izaslanika reisul-uleme, poruku prisutnim učenicima je uputio muftija zenički hafiz dr. Mevludin Dizdarević. Uz zvanično obraćanje, prisjetio se i svog školovanja u Medresi. 

– Moram kazati da sam danas prilično emotivan. Moja generacija je dočekala četvrti razred, ali nije dočekala akademiju zbog agresije na Bosnu i Hercegovinu. Mnoge kolege koje sam tada ispratio na ramazansku praksu, nisam dočekao žive, a mnogi su ranjavani. U tom smislu, današnju akademiju, na neki način, doživljavam i kao vlastitu – istakao je muftija Dizdarević. 

Posebno je naglasio doprinos Gazi Hurev-begove medrese na polju izgradnje društva u najširem smislu, uz podsjetnik da je školovanje u njoj istovremeno čast i odgovornost. 

– Ova škola je bosanski i bošnjački Al-Azhar, Sorbona i Harvard. Ona je sukus svega najboljeg i najplemenitijeg što je bilo i što jeste u bosanskohercegovačkom i bošnjačkom narodu. Ja bih rekao da je zadaća svake zajednice, koja drži do sebe, odgajanje generacija te transfer znanja, vrijednosti i svjetonazorskih uvjerenja na buduće generacije – poručio je muftija Dizdarević. 

Ova generacija broji 110 maturantica i maturanata, a o njihovom stasavanju i sazrijevanju razgovarali smo s direktorom ove škole Dževadom Plehom. 

– Oni su četiri godine bili naši učenici, dobri i posvećeni. Vodili su ih uspješni i vrijedni razrednici i razrednice, odgajatelji i odgajateljice te su svi zajedno položili ispit u pogledu ciljeva i zadataka koje su imali pred sobom tokom ove četiri godine za ove naše učenike i učenice. Mi smo na njih ponosni – izjavio je direktor Pleh. 

Učenicama i učenicima je poručio da budu svjesni činjenice da se danas pridružuju svima koji su prije njih maturirali u ovoj školi, završili ili završavaju fakultete, preuzimaju važne uloge u društvu, dobri su građani i ne zaboravljaju svoju Medresu i Islamsku zajednicu.

– Šta god radili u životu, oni imaju pozitivan odnos prema Zajednici i pomažu joj tamo gdje žive i rade. Dobri su građani, posvećeni poslu, patriote koji vole svoju domovinu i na svakom koraku nastoje istaknuti svoj stav o njoj te iskazuju spremnost da je brane i štite, koliko god mogu i kako god znaju – istakao je direktor Pleh. 

Učenici generacije su Esma Zulić i Ahmed Čengić. Prema Esminim riječima, poseban je osjećaj znati da će jedna tačka u njenoj biografiji biti i Gazi Husrev-begova medresa. 

– Ovdje smo imali sreću rasti zajedno, učiti jedni od drugih i družiti se s plemenitim i čestitim insanima. Upravo u tome leži posebnost ove škole – rekla je Esma.

Riječi zahvalnosti iskazuje roditeljima, prijateljima, kolegama i profesorima koji su, kako kaže, bili uz nju i vjerovali u ono što radi.

– Mogu reći da ću se uvijek s radošću sjećati Medrese i uvijek ću je s ponosom nositi u srcu – istakla je Esma. 

Za Ahmeda Čengića, Medresa predstavlja svjetionik znanja, vjere i kulture, a školovanje u njoj doživljava kao blagodat.

– Za sve lijepe trenutke i sva iskustva koja sam ovdje stekao, želio bih prvenstveno zahvaliti svojim profesorima, a posebno razredniku i muhafizu Mensudu Đuloviću, koji nas je strpljivo vodio kroz ove četiri godine. Kada smo tek došli ovdje, on nas nije dočekao samo kao profesor već kao najbliži prijatelj. Da imam tu mogućnost, ovdje bih ponovo proživio ove četiri godine – ispričao nam je Ahmed.

Ova generacija je školovanje završila pod razredništvom profesora i profesorica: Mensuda Đulovića, Nedžada Ćemana, Jasmine Šečerović-Botonjić i Seide Mustafić, dok su im odgajatelj i odgajateljice bili Hadžib Šišić, Ajla Poturović i Edina Sokolović-Lazović.

– Osjećam ponos i zahvalnost. Tokom protekle četiri godine zajedno smo prošli kroz mnoge izazove, trenutke rasta, zajedničkog učenja i duhovnog sazrijevanja. Ove mlade djevojke pokazale su izuzetnu posvećenost, marljivost i snagu karaktera, i zato sam uvjerena da će kao svršenice Gazi Husrev-begove medrese svojim znanjem, vrijednostima i lijepim ponašanjem biti od koristi svojoj zajednici i društvu – izjavila je razrednica Šečerović-Botonjić.

Ovakve svečanosti su prilika za optimističan razgovor o perspektivi maturanata i maturantica, a o učeničkoj zagledanosti u budućnost razgovarali smo s odgajateljicom Edinom Sokolović-Lazović.

– Oni su za ove četiri godine uspjeli sami otvoriti svoju čahuru i krenuti dalje, da polete svojim krilima prema svijetu. Oni jedva čekaju da ostvare svoje uspjehe, a mi jedva čekamo da ih podržimo, da im čestitamo i da nam se ponovo vrate kako bismo te uspjehe zajedno proslavili – poručila je odgajateljica Sokolović-Lazović.

Gazi Husrev-begova medresa je najstarija odgojno-obrazovna ustanova u Bosni i Hercegovini i jedna od najstarijih u Evropi.

U isto vrijeme, svečanom akademijom, održanoj u sali Univerzitetsko-sportsko rekreativnog centra “Midhad Hujdur Hujka”, Karađoz-begova medresa iz Mostara danas je ispratila 380 generaciju maturanata.

Posljednju prozivku 46 svršenika ove škole izvršili su njihovi razrednici – kura hafiz Armin Abaza, Merjem Muratović Šuta i Smajo Čolaković.

Na ovaj način najstarija odgojno-obrazovna ustanova u Hercegovini još jednom je snažno potvrdila kontinuitet kvalitetnog obrazovanja.

– Ove godine obilježavamo i jubilej, 30 godina reaktiviranog rada naše škole, s nastojanjem da podignemo kvalitet i nivo odgoja i obrazovanja, kako bi naša omladina imala priliku uspješno nastaviti školovanje i svoje profesionalne karijere – istakao je direktor Medrese hafiz Aid-ef. Tulek.

Ovogodišnja generacija maturanata nije brojna generacija, što se odrazilo na kvalitet rada tokom njihovog školovanja.

– Napravili su zapažen rezultat u nastavnim i vannastavnim aktivnostima, pokazali znanja i vještine na različitim takmičenjima, počevši od školskog, kantonalnog i nivoa Rijaseta Islamske zajednice u BiH, u poznavanju bosanskog i engleskog jezika, kao i u sportskim takmičenjima – dodao je direktor Tulek.

Na svečanoj akademiji govorio je i o specifičnostima koje su pratile njihovo školovanje, zahvalio svim ustanovama, institucijama koje su podržale rad škole, učenicima koji nastoje školu učiniti prestižnom, kao i roditeljima na ukazanom povjerenju.  

Istakao je primjer porodice Ibišević iz Brčkog, čija je peta kćerka danas okončala školovanje u Karađoz-begovoj medresi.

Tokom programa direktor Tulek uručio je priznanja najboljim učenicima generacije Farisu Ćohkoviću i Iman Demić.

– Ponosan sam na činjenicu da smo svi iz Medrese izašli kao bolji ljudi. Medresa njeguje tradiciju Bošnjaka, moralne vrijednosti islama izrazitije od drugih škola – rekao nam je Faris.

Snažan utisak na njega, na njegove kolegice i kolegice, dodao je, ostavili su svi profesori.

– Najviše naši razrednici. Bili smo i prijatelji sa svim našim profesorima. Na časovima smo imali profesionalne odnose, a izvan, bili smo jedna porodica – kazao je Čohković.

Protekle četiri godine i za Iman Demić su najljepši dio njenog dosadašnjeg života u kojima je stastala kao osoba i formirala ličnost koje će dalje nadograđivati.

Uz njenu volju i zalaganje, za postizanje odličnih rezultata veliku ulogu imali su i njeni profesori.

– Medresa je posebna, zbog toga što učenici dolaze iz svih krajeva Bosne i Hercegovine. I upravo zbog toga imamo posebne odnose, jer nismo kolege i kolegice, već braća i sestre – naglasila je Iman. 

Ona se odlučila upisati Medicinski fakultet, dok se Faris opredijelio za Fakultet islamskih nauka. MINA