Antal Rogán je sankcioniran pod administracijom Joea Bidena dok je Milorad Dodik pod američkim sankcijama od 2017. godine, u prvom Trumpovom mandatu, zbog opstrukcije Dejtonskog sporazuma, a zatim dodatno 2022. zbog korupcije i destabilizacije BiH.
Šef Kabineta mađarskog premijera, Antal Rogán, uklonjen je s američke liste sankcioniranih osoba (SDN lista), koju vodi Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC) pri Ministarstvu finansija Sjedinjenih Američkih Država. Ova odluka dolazi svega nekoliko mjeseci nakon što je Rogán početkom januara 2025. stavljen na tu listu zbog, kako su tada naveli američki zvaničnici, zabrinjavajuće povezanosti s korupcijom i podrivanja demokratskih institucija u Mađarskoj.
Ministar vanjskih poslova i trgovine Mađarske Péter Szijjártó pozdravio je ovu odluku, tvrdeći da ona pokazuje promjenu odnosa snaga u Washingtonu. “Vjetrovi su se promijenili. Ovo je jasan znak da nova administracija u SAD-u pokušava graditi racionalnije i poštenije odnose s Mađarskom,” izjavio je Szijjártó. On je prethodno optužio Bidenovu administraciju za “političku osvetu”, tvrdeći da je sankcioniranje Rogána bio čin “frustriranog ambasadora na odlasku”.
Presedan u odnosima saveznika
Antal Rogán prvi je ministar iz jedne države saveznice SAD-a koji se ikada našao na SDN listi — što je tada izazvalo šok u diplomatskim krugovima. Kao jedan od najbližih saradnika premijera Viktora Orbána, Rogán vodi Kabinet premijera i zadužen je za stratešku komunikaciju, nadzor nad sigurnosnim pitanjima te koordinaciju između različitih ministarstava.
Tokom godina, njegovo se ime često pojavljivalo u domaćim i međunarodnim izvještajima o sumnjivim poslovnim aktivnostima, netransparentnim javnim nabavkama i bliskim vezama s kontroverznim medijskim magnatima.
Iako je uklonjen s liste sankcija, američki izvještaj koji i dalje osuđuje Mađarsku zbog “sistematske korupcije” i “demontiranja demokratskih institucija” ostaje na snazi. Washington je u više navrata upozoravao na ograničenja slobode medija, pravosudne nezavisnosti te represiju prema nevladinim organizacijama i akademskim institucijama u Mađarskoj.
Američki zvaničnici nisu službeno obrazložili razloge za uklanjanje Rogána s liste, ali neki analitičari smatraju da se potez može dovesti u vezu s promjenama u američkoj administraciji i potencijalnim pokušajima ublažavanja tenzija s pojedinim evropskim saveznicima, naročito u kontekstu ruskog rata u Ukrajini i potrebe za jedinstvenim frontom unutar NATO-a.
Iz EU nije bilo zvanične reakcije na odluku SAD-a, ali izvori bliski Briselu navode da postoji zabrinutost da bi ovaj potez mogao poslati pogrešan signal autoritarnim liderima unutar u Evropi.
S druge strane, opozicija u Mađarskoj oštro je reagirala na vijest o Rogánovom “oslobađanju” od sankcija, optužujući vlast da se ponovo izvlači iz ozbiljnih optužbi bez odgovornosti. “Ako se međunarodne sankcije mogu povući bez javnog objašnjenja, kako ćemo ikada znati ko je u ovoj zemlji zaista odgovoran za korupciju?” izjavio je jedan opozicioni poslanik za lokalne medije.
Promjena američke vanjske politike
U pozadini cijele priče stoji složena diplomatska igra. Viktor Orbán jedan je od rijetkih evropskih lidera koji održava izuzetno bliske veze s Donaldom Trumpom. Mađarska vlast polaže velike nade da će Trumpova administracija uspostaviti još jače političke i ekonomske veze s Budimpeštom i zanemariti dosadašnje kritike na račun demokratskih standarda i korupcije u Mađarskoj.
Povlačenje američkih sankcija protiv Antala Rogána ne označava nužno rehabilitaciju njegove političke figure, već prije svega govori o promjenama unutar američke vanjske politike. Za razliku od prethodne administracije, koja je otvoreno kritizirala autoritarne tendencije u Mađarskoj, nova postavka u Washingtonu, čini se, gleda na odnose s Budimpeštom kroz prizmu geopolitičkog pragmatizma.
Ko je Antal Rogán?
Antal Rogán, rođen 1972. godine, jedan je od ključnih ljudi u najbližem krugu premijera Viktora Orbána. Član vladajuće stranke Fidesz, Rogán je politički uspon započeo kao gradonačelnik u budimpeštanskom okrugu Belváros-Lipótváros, gdje je već tada bio na meti optužbi za sumnjive imovinske transakcije i klijentelizam.
Od 2015. godine vodi Kancelariju premijera, gdje je nadležan za komunikaciju, sigurnost i koordinaciju vladinih politika. Smatra se glavnim arhitektom agresivne medijske strategije Fidesza, uključujući konsolidaciju provladinih medija i propagandnih narativa.
Rogánovo ime redovno se pojavljuje u izvještajima o korupciji, kako domaćih organizacija tako i međunarodnih tijela poput Transparency Internationala. Iako nikada nije pravosnažno osuđen, njegova politička moć i bliskost s Orbánom učinili su ga simbolom zarobljene države i netransparentne vlasti u Mađarskoj.
Šta da očekuje Milorad Dodik?
Predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku, za kojim je raspisana interna potjernica u BiH zbog neodazivanja na pozive Tužilaštva BiH, nakon ove odluke sigurno će porasti nade da će i on biti amnestiran od američkih sankcija. U svijetu kakav je današnji ništa nije isključeno, iako je Dodikova pozicija bitno drugačija.
Antal Rogán je sankcioniran (privremeno) pod administracijom Joea Bidena, navodno zbog korupcije i političke osvete, prema navodima iz Budimpešte, dok je Milorad Dodik pod američkim sankcijama od 2017. godine, u prvom Trumpovom mandatu, prvo zbog opstrukcije Dejtonskog sporazuma, a zatim dodatno 2022. zbog korupcije i destabilizacije BiH.
To znači da je protiv Dodika postojala dosljedna i višegodišnja kaznena politika u različitim administracijama (i Trumpovoj i Bidenovoj). Ipak, ponašanje Donalda Trumpa i njegovih prvih saradnika upozorava da nas ništa nije nemoguće, a srpski će lobisti sada zasigurno imati dodatni motiv da djeluju.