Paul McCartney, Elton John, Abba Björn Ulvaeus, glumica Julianne Moore i autori Val McDermid i Richard Osman su među poznatim ličnostima koje su posljednjih mjeseci tražile zaštitu svog rada od nelicencirane upotrebe od strane tehnoloških kompanija.

Više od 1.000 muzičara, uključujući Kate Bush, Damona Albarna i Annie Lennox, objavilo je “tihi album” u znak protesta protiv planova britanske vlade da dozvoli kompanijama za umjetnu inteligenciju da koriste djela zaštićena autorskim pravima bez dozvole.

Snimci uspavanih muzičkih studija i prostorija za izvođenje, pod nazivom “Da li je ovo ono što želimo?”, objavljuju se na društvenim mrežama jer vodeće ličnosti iz kulture upozoravaju da su sredstva za život ugrožena predloženim izmjenama zakona o autorskim pravima.

Paul McCartney, Elton John, Abba Björn Ulvaeus, glumica Julianne Moore i autori Val McDermid i Richard Osman su među poznatim ličnostima koje su posljednjih mjeseci tražile zaštitu svog rada od nelicencirane upotrebe od strane tehnoloških kompanija.

Album bez muzike predstavlja utjecaj na egzistenciju umjetnika ako vlada nastavi sa svojim planovima, kaže Ed Newton-Rex, britanski kompozitor i bivši izvršni direktor umjetne inteligencije koji stoji iza ideje.

“Vladin prijedlog bi životno djelo muzičara u zemlji predao AI kompanijama, besplatno, dopuštajući tim kompanijama da iskoriste rad muzičara kako bi ih nadmašile”, rekao je.

“To je plan koji ne samo da bi bio katastrofalan za muzičare, već je i potpuno nepotreban: Ujedinjeno Kraljevstvo može biti lider u AI, a da ne baci naše vodeće svjetske kreativne industrije pod autobus.”

Vladin plan

Projekat je protest protiv vladinog prijedloga da se AI firmama dopusti da obučavaju svoje algoritme na radovima kreativnih profesionalaca pod novim izuzećem od autorskih prava. Plan uključuje opciju “opt-out” – gdje kreativci i kompanije mogu blokirati korištenje svog rada – koju su kritičari odbacili kao nepravednu i neprovodivu.

Album sadrži 12 snimaka sa više od 1.000 izvođača koji su zaslužni kao koautori “tihih” numera.

Među muzičarima koji su zaslužni kao koscenaristi su Tori Amos, Billy Ocean, The Clash i Oskarom nagrađeni kompozitor Hans Zimmer, kao i porodica klasičnih muzičara Kanneh-Mason. Na listi numera stoji poruka: “Britanska vlada ne smije legalizirati krađu muzike u korist kompanija sa umjetnom inteligencijom.”

Zarada od albuma, koji je dostupan na streaming servisima kao što je Spotify, bit će donirana dobrotvornoj organizaciji Help Musicians.

Spor oko korištenja djela zaštićenog autorskim pravima od strane AI firmi proizlazi iz načina na koji kreiraju tehnologiju koja podupire njihove proizvode.

AI modeli koji napajaju sisteme kao što su ChatGPT chatbot, kreator slika Stable Diffusion i muzički alat Suno dobijaju ogromne količine podataka preuzetih sa interneta i uče da uočavaju obrasce u tim informacijama. To im omogućava da predvide sljedeću riječ u rečenici, kreiraju realistične slike ili proizvedu uvjerljiv zvuk.

Međutim, korišćenje romana, muzičkih numera, novinskih članaka, fotografija, umetničkih djela i drugih djela zaštićenih autorskim pravima bez dozvole dovelo je do talasa tužbi autora, novinskih izdavača, muzičkih kompanija i umjetnika.

Ugovori sa AI kompanijama

Neke kompanije su potpisale ugovore o licenciranju sa AI firmama, uključujući Guardian, koji je sklopio ugovor sa OpenAI, kompanijom koja stoji iza ChatGPT-a.

Album će biti objavljen u utorak kako bi se poklopilo sa zatvaranjem vladinih konsultacija o promjenama zakona o autorskim pravima, u kojima je odricanje od AI firmi poželjna opcija.

U pismu u Timesu od 34 vodeća kreativca također se kritizira stav vlade, a među potpisnicima su Barbara Broccoli, Helen Fielding, Stephen Fry, Andrew Lloyd Webber, Ed Sheeran i Tom Stoppard.

U pismu se upozorava da prijedlozi “predstavljaju veliko davanje prava i prihoda od kreativnih sektora u Velikoj Britaniji Big Techu”.

Glasnogovornik britanske vlade rekao je: „U ovom trenutku, britanski režim za autorska prava i umjetnu inteligenciju sprječava kreativne industrije, medije i AI sektor da ostvare svoj puni potencijal – a to se ne može nastaviti”.

„Zato smo se konsultovali o novom pristupu koji štiti interesima i AI programera i nosilaca autorskih prava i donosi rešenje koje omogućava da i jedni i drugi napreduju.”