Sastavljen od Arapa i Jevreja, bend je otputovao u Los Angeles kako bi snimio svoj prvi album dan prije napada Hamasa
Iako danas zvuči kao utopija, nekada je bilo teško, ali ne i nemoguće, osnovati boy-band s arapskim i jevrejskim članovima. Muzički producenti James Diener i Ken Levitan, veterani industrije poznati po tome što su otkrili i razvili karijere grupa poput Maroon 5 i Kings of Leon, došli su na ovu smjelu ideju nedugo nakon pandemije.
Godine 2023. organizirali su audicije u Izraelu kako bi pronašli svoje idealne kandidate. Nisu mogli održati audicije u Gazi i na Zapadnoj obali zbog ograničenja kretanja koja je uvela Netanyahuova vlada, ali uspjeli su privući brojne Arape koji žive u Izraelu.
Tako su okupili Aseela Faraha, Nadava Philipsa, Netu Rozenblata, Niva Lina, Ohada Attiju i Sadika Abu Dogosha – šestero mladića različitog porijekla i životnih priča koje su odveli u Englesku i SAD kako bi radili s nekim od najpoznatijih producenata u industriji: Nileom Rodgersom (David Bowie, Madonna, Daft Punk, Beyoncé), Jennom Andrews i Stephenom Kirkom (BTS), Oakom Felderom (Demi Lovato, John Legend), Justinom Tranterom (koji redovno piše za Justina Biebera, Selenu Gomez, Imagine Dragons i Chappell Roan) i Tommyjem Brownom (Ariana Grande, The Weeknd).
Njihovo ime, as1one, prizivalo je ideal koji danas zvuči kao san – jedinstvo među njihovim narodima.
U oktobru iste godine, momci su bili vrlo blizu ispunjenja sna – završetka svog prvog albuma. No, nije prošlo ni 24 sata od njihova dolaska u Los Angeles, a njihovi su telefoni počeli neprestano zvoniti. Počeo je napad Hamasa.
„Bila su to dva nadrealna dana. Od euforije sam pao u očaj“, priznaje Nadav Philips. „Bilo je nevjerovatno napustiti dom i po prvi put doći u SAD. Svi smo bili uzbuđeni jer smo vjerovali da je vrijeme da bend zakorači na novu razinu. A onda ta vijest – kao da je balon pukao. Uhvatio nas je strah što bi moglo uslijediti, i u Izraelu i u Palestini.“
Kada su saznali da James Diener i Ken Levitan traže pjevače za formiranje boy-banda u Izraelu, odmah su se prijavili. Aseel objašnjava kako su morali proći kroz konkurenciju „hiljada mladića“.
„Nakon prve selekcije ostalo ih je oko hiljadu, zatim dvije stotine, a potom su nas odabrali dvadesetak za tzv. bootcamp – muzički kamp u kojem smo zajedno radili na pjesmama i učili scenske tehnike. Bilo je to nevjerovatno iskustvo.“
„Nekoliko sedmica kasnije nazvali su nas i kazalsi da smo šest odabranih. Nikada neću zaboraviti taj poziv“, dodaje Nadav.
„Da biste razumjeli priču as1onea, važno je vratiti se na početak, prije četiri godine“, govori James Diener. „Imali smo viziju stvoriti muški pop bend koji će prikazati talente s Bliskog istoka. Muški pop bendovi već dugo su omiljeni širom svijeta, ali većina ih dolazi iz Amerike, Britanije i Azije. Naš cilj bio je pokazati izvanredni talent ove regije na svjetskoj pozornici.“
Čak i prije trenutnog sukoba, ograničenja kretanja u Gazi i na Zapadnoj obali bila su „značajna i dobro poznata“, dodaje Levitan. „Tražili smo savjet lokalnih stručnjaka, ali nismo uspjeli pronaći izvedivo rješenje za traženje talenta u tim područjima. Naš je cilj bio što raznolikiji sastav, pa smo uključili muzičare među otprilike dva miliona palestinskih Arapa koji žive u Izraelu.“
Diener priznaje da su doživjeli i kritike onih koji projekt vide kao neozbiljan, ali ističe: „Kao i svaki umjetnik, imate fanove i imate trolove. Mrzitelji će uvijek mrziti. No, ko zna našu priču i kada je sve počelo – a počelo je još 2021. – neće sumnjati u naše motive. Pozitivne reakcije iz cijelog svijeta puno nam znače.“
Prvi album počeli su snimati u augustu 2023. u legendarnim londonskim studijima Abbey Road, a šestog oktobra otputovali su u SAD kako bi završili rad. „Sedmog oktobra, James i Ken su nas pitali želimo li se vratiti kući“, kaže Aseel. „Svi smo puno razmišljali i odlučili ostati. Iako mi nedostaju prijatelji i porodica, u Los Angelesu sam stekao nove. No, svakako ću se vratiti kući u jer će to uvijek biti moj dom.“
Na pitanje jesu li lično pogođeni ratom, Aseel kimne. Kaže da je „svako u bendu“ izgubio nekog bliskog i priznaje da je danas „nemoguće“ znati bi li ovakav projekt bio izvediv nakon godinu i po masakara. „Da, teško je to reći“, slaže se Nadav. „Svijet se toliko promijenio u zadnje dvije godine da su se promijenili i prioriteti. Zato se trudimo ostati usmjereni na sadašnjost. Imamo nadu za budućnost, za mir.“
Drugi muzički projekti izraelsko-palestinske saradnje, poput zajedničke turneje metal bendova Orphaned Land i Khalas, bili su meta prijetnji smrću i vrijeđanja od ekstremista s obje strane. No za sada, as1one je doživio samo „ogromnu količinu podrške“, kaže Nadav. As1one se definiraju kao eklektičan bend koji izvodi power pop, R&B, balade i dance. Nakon svega što su prošli, njihove pjesme sve više odražavaju teme koje su rijetke u svijetu boy-bandova. „Ono što se događa u svijetu jako inspirira našu novu muziku, daje joj dublje značenje“, kaže Nadav. Priznaje da je nemoguće izbjeći političke rasprave unutar grupe, ali dodaje da je međusobno poštovanje toliko naraslo da su „zajedno jači nego ikad“.
S porukom nade završava i Aseel, koji odaje priznanje muzičarima koji nastavljaju stvarati pod bombama. „Koliko god bilo teško razmišljati o ‘muzičkoj sceni’ u Palestini u ovom trenutku, ona i dalje postoji – i poetična je, umjetnička i značajna. Donosi nadu, jer palestinska kultura uvijek povezuje umjetnost s nadom. Poezija i muzika su ključni dio komunikacije palestinske borbe, i Palestinci ih i dalje koriste kako bi se obratili svijetu.“