U Sarajevskom kantonu, koji je svakako obrazovni, akademski, naučni i, u prvom redu, univerzitetski centar bosanskohercegovačkoga društva, ovih je dana aktuelna rasprava o izmjenama i dopunama Zakona o naučnoistraživačkoj djelatnosti, a koje je kantonalno Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade u formi prednacrta uputilo na “javne konsultacije“.
Nakon što su se upoznali sa sadržajem prednacrta, mnogi sarajevski profesori i naučnici, predstavnici fakulteta i instituta pri Univerzitetu u Sarajevu, oglasili su se u javnosti ukazujući na sporne odredbe ovog zakona, koji će, dobije li podršku skupštinske većine, biti usvojen.
Iako je resorna ministrica Adna Mesihović, inače kadar Stranke ZNG (Za nove generacije) Damira Marjanovića, predložene izmjene nazvala “pokušajem modernizacije i usklađivanja s evropskim praksama“, priznala je da je njen prijedlog izazvao negativne reakcije u akademskoj zajednici. Među najoštrijim kritičarima ovog prijedloga je direktor Instituta za historiju UNSA dr. Sedad Bešlija, koji je svoje obraćanje javnosti nazvao UPOZORENJEM.
“Ovo je do sada najopasnija rabota koju pokušava nametnuti aktuelna ministrica (stranka “Za nove generacije” koja ima jednu ruku u Skupštini Kantona Sarajevo i dva ministarstva).“ Pri tom treba imati u vidu da je ministricin stranački predsjednik Marjanović aktuelni predsjednik Komisije za obrazovanje i nauku, koji se u ovu komisiju namjestio još dok je bio rektor privatnog BURCH univerziteta, što je udžbenički primjer brutalnog sukoba interesa.

Bešlija je rekao kako će se ovim izmjenama “„”izuzetno pogodovati privatnom sektoru, ugroziti autonomija Univerziteta u Sarajevu u toj oblasti, dati još veća ovlaštenja inspekciji da vršlja po UNSA kako im se prohtije i kako im ‘nalogodavci‘ narede, na mala vrata izmijeniti i Zakon o visokom obrazovanju koji bi manje-više išao u istom pravcu…“
Prednacrtom su izjednačeni privatni s javnim institutima, a nosioci naučnoistraživačke djelatnosti postali bi Zemaljski muzej, Nacionalna i univerzitetska biblioteka, Memorijalni centar Sarajevo, privatni naučnoistraživački instituti i instituti pri privatnim visokoškolskim ustanovama. Privatni bi subjekti stekli prava da koriste sredstva izdvojena iz Budžeta, da koriste opremu UNSA i njenih jedinica.
Zbog nefunkcionalnosti državnog nivoa vlasti, koji je, zadužen za finsiranje, pored ostalih, Nacionalne biblioteke i Muzeja, eventualna rješenja treba tražiti i na nižim nivoima, ali nije jasno po kojem osnovu ustanove koje ne ispunjavaju ni minimum standarda da bi se mogle zvati naučnim (nemaju zaposlen naučni kadar) mogu biti nosioci naučnoistraživačke djelatnosti.
“Na udaru su najprije tradicionalni instituti unutar UNSA i sve ostale relevantne srodne institucije, a vrlo brzo to će biti i svi fakulteti i akademije javnog univerziteta“, upozorava Bešlija.
Iako ministrica Mesihović javnost želi uvjeriti u suprotno, u zemljama Evropske unije, u najbližoj Hrvatskoj, naprimjer, ne postoji praksa finansiranja privatnih fakulteta i instituta javnim, budžetskim novcem. U članku 96. važećeg Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti Republike Hrvatske jasno stoji da se “djelatnost visokog učilišta odnosno znanstvenog instituta financira sredstvima osnivača, namjenskim prihodima i vlastitim prihodima”. Ukoliko je univerzitetu ili institutu osnivač država, njegova se djelatnost finansira iz državnog budžeta, dok se privatne ustanove finansiraju sredstvima njihovih osnivača, dakle nikako državnim.
Ova aktuelna i izuzetno važna tema sigurno će proizvesti još mnogo polemika, a javnosti će uskoro biti poznato da li će ove izmjene dobiti političku podršku stranaka koje zajedno sa Strankom ZNG resorne ministrice Mesihović čine vladajuću većinu u Kantonu Sarajevo. A Bešlija je kategoričan: „Krajnje je vrijeme da se ovi procesi zaustave i da nam se ‘organizovana klijentela’ skine s vrata!“
Podsjećamo, ministrica Mesihović nedavno se našla u žiži javnosti kada je zaprijetila kako neće dozvoliti isplatu plaća uposlenima na UNSA jer smatra da je rektor Tarik Zaimović nelegalno izabran, ali se ubrzo povukla i uposlenima je plaća uredno isplaćena.