Ovaj sukob posljednji je u nizu napetosti u Sahelu otkako je vojnim udarima 2020. godine preuzeta vlast u Maliju, Burkini Faso i Nigeru, što je dovelo do osnivanja Saveza država Sahela.
Napetosti između Alžira i zemalja Sahela – Malija, Nigera i Burkine Faso – eskalirale su nakon što su ove tri države zajednički povukle svoje ambasadore iz Alžira u nedjelju navečer. Ovaj potez uslijedio je kao protest zbog obaranja malijskog drona Akinci turske proizvodnje od strane alžirske vojske prvog aprila, koji je, prema alžirskom Ministarstvu odbrane, prodro dva kilometra u njihov zračni prostor.
Malijski premijer, general Abdoulaye Maiga, nazvao je ovaj čin “namjernim neprijateljskim djelovanjem alžirskog režima” kojim se, kako tvrdi, podržava međunarodni terorizam. Mali je, tokom petodnevne istrage, zaključio da je dron oboren 9,5 kilometara unutar malijske teritorije, no ta teza nije previše vjerodostojna jer malijska vojska nema pristup tom području pod kontrolom tuareških separatista i džihadista. Snimke srušenog drona nisu službeno objavljene, već su ih širili pojedinci na društvenim mrežama.
Osim zajedničkog protesta, Mali je pozvao alžirskog ambasadora u Bamaku, povukao se iz Zajedničkog štaba za borbu protiv terorizma i najavio tužbu pred “međunarodnim instancama” zbog “agresivnih akata”. Alžirska diplomatija uzvratila je u ponedjeljak povlačenjem svojih ambasadora iz Niameya i Bamaka, izražavajući žaljenje zbog “očitog neuspjeha pučističkog projekta koji je Mali uvukao u spiralu nesigurnosti i nestabilnosti”.
Ovaj sukob posljednji je u nizu napetosti u Sahelu otkako je vojnim udarima 2020. godine preuzeta vlast u Maliju, Burkini Faso i Nigeru, što je dovelo do osnivanja Saveza država Sahela.
Pučisti su izbacili francusku vojsku, a Mali i UN-ovu misiju Minusma, dok je Niger zatvorio američku bazu dronova u Agadezu ključnu za borbu protiv terorizma. Evropska vojna misija (EUTM) takođe je morala napustiti regiju. Umjesto Zapada, vojne hunte okrenule su se ruskoj miliciji Wagner, sada preimenovanoj u Afrički korpus, za zaštitu i borbu protiv džihadista. Međutim, Rusi su se pokazali manje učinkovitima od zapadnih snaga u suzbijanju Al-Qaide i takozvane Islamske države, čiji pripadnici kontrolišu ogromna pustinjska područja. Poražavajući udarci, poput onog u Tinzawatèneu prošlog jula, pokazali su slabosti saveza s Wagnerom.
U međuvremenu, Maroko iskorištava gubitak utjecaja Alžira i Francuske za širenje svog utjecaja u Sahelu. Malijska televizija ORTM 1 objavila je da je 165 malijskih vojnika obučeno u Maroku od strane padobranaca Kraljevskih oružanih snaga, a još 500 ih slijedi. Alžirski list El Khabar tvrdi da obuka uključuje upravljanje dronovima, što dodatno iritira Alžir. Maroko ne samo da trenira vojsku, već je prošlog decembra posredovao u oslobađanju četvorice francuskih agenata u Burkini Faso, a sada pokušava osloboditi svrgnutog nigerskog predsjednika Mohameda Bazouma, kojeg pučisti drže od jula 2023.
Alžir, iako tradicionalno blizak Rusiji, koja ga opskrbljuje oružjem, osjeća nelagodu zbog prisutnosti Wagnera na svojoj južnoj granici i u istočnoj Libiji pod kontrolom generala Haftara. Alžirski ministar vanjskih poslova Ahmed Attaf izrazio je ruskim saveznicima zabrinutost zbog vojnih akcija na sjeveru Malija, ističući da Tuarege ne treba miješati s teroristima. S druge strane, Mali se sve više oslanja na Maroko, što Alžir vidi kao dodatnu prijetnju.
Nestabilnost u Sahelu potakla je pomirenje između Francuske i Alžira nakon osam mjeseci krize, izazvane Macronovim priznanjem marokanske suverenosti nad Zapadnom Saharom prošlog jula. Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Noël Barrot posjetio je Alžir u nedjelju, najavljujući “strateški dijalog o Sahelu”. Španija takođe želi pridonijeti stabilnosti, fokusirajući se na Mauritaniju kako bi spriječila širenje nemira i migracija prema svojim Kanarima. Planira i bilateralni sporazum s Malijem za povratak svoje vojske nakon EUTM-a.
Dok Wagner i malijska vojska pojačavaju napade na civile – što potvrđuju izvještaji malijske NGO Kal Akal na web stranici američkog State Departmenta – situacija u Sahelu ostaje eksplozivna. Maroko nastavlja širiti utjecaj, dok Alžir gubi saveznike, suočen s izazovima na jugu i unutarnjim pritiscima. (IZVOR: El Confidencial)