Boukhors živi u Francuskoj od 2016. godine, gdje je u novembru 2023. dobio status političkog izbjeglice. Alžir je protiv njega izdao devet međunarodnih potjernica, optužujući ga za prestupe u rasponu od terorizma do prevare, uključujući optužbe za poticanje građana na oružani ustanak protiv države i veličanje terorističkih djela.

Amir Boukhors, poznatiji pod pseudonimom Amir DZ, alžirski je influenser i novinar koji se na društvenim mrežama ističe kao oštar kritičar alžirskog režima. S više od 1,1 milion pratitelja na TikToku, 241.000 na X-u i 154.000 na Instagramu, 41-godišnji Boukhors postao je značajna figura među alžirskom dijasporom.

Svojim videozapisima, koji svakodnevno privlače desetke hiljada pregleda, redovito je razotkrivao skandale povezane s bliskim saradnicima bivšeg alžirskog predsjednika Abdelaziza Bouteflike. Zbog svojih aktivnosti suočio se s ozbiljnim posljedicama u domovini, uključujući sedam osuda između 2015. i 2019. godine za različite optužbe poput prevare, prijetnji, klevete, ucjene i vrijeđanja javnog službenika.

Boukhors živi u Francuskoj od 2016. godine, gdje je u novembru 2023. dobio status političkog izbjeglice. Alžir je protiv njega izdao devet međunarodnih potjernica, optužujući ga za prestupe u rasponu od terorizma do prevare, uključujući optužbe za poticanje građana na oružani ustanak protiv države i veličanje terorističkih djela.

Unatoč zahtjevima Alžira za njegovim izručenjem, francuski sudovi odbili su te zahtjeve 2022. godine, smatrajući da u Alžiru ne bi bila garantovana njegova temeljna prava i slobode. Pariški apelacioni sud takođe je ukinuo nadzor pod kojim je Boukhors bio u Francuskoj od jula 2020. godine.

Kontroverze oko Boukhorsa eskalirale su krajem aprila 2024. godine kada je navodno otet u Francuskoj. Prema njegovom svjedočenju, 29. aprila četvorica muškaraca prisilila su ga da uđe u automobil opremljen rotirajućim svjetlom dok se vraćao kući u regiji Val-de-Marne. Prevezen je prema istoku zemlje, a zatim su mu otmičari rekli da će ga odvesti u Amsterdam. Umjesto toga, zaustavili su se u jednoj poslovnoj zoni gdje je Boukhors bio drogiran i prijetio mu je osmorac, govoreći na francuskom i arapskom jeziku. Nakon 27 sati zatočeništva, pušten je usred noći u šumi, bez objašnjenja razloga otmice.

Ovaj slučaj dobio je novi zaokret prije tri dana kada su tri muškarca optužena u Parizu za umiješanost u otmicu i zatočeništvo Boukhorsa. Među optuženima je i osoba koja radi u jednom od alžirskih konzulata u Francuskoj, što je dodatno zakomplikovalo odnose između Pariza i Alžira. Boukhorsov odvjetnik, Éric Plouvier, izjavio je da ovaj pravosudni razvoj događaja ukazuje na to da je otmica bila “državna afera”, sugerirajući umiješanost alžirskog režima. Plouvier je takođe podsjetio da je Boukhors već bio žrtva napada 2022. godine, što dodatno potvrđuje ozbiljnost prijetnji s kojima se suočava.

Ova afera izazvala je značajnu pažnju, ne samo zbog Boukhorsove borbe protiv alžirskog režima, već i zbog potencijalnih diplomatskih posljedica između Francuske i Alžira, posebice u trenutku kada dvije zemlje pokušavaju obnoviti svoje odnose.

Alžir je zatražio od 12 članova osoblja francuske ambasade da napuste zemlju u roku od 48 sati, izjavio je francuski ministar vanjskih poslova.

Jean-Noël Barrot dodao je da je to povezano s optužnicom protiv tri Alžirca u Francuskoj u petak, od kojih je jedan konzularni dužnosnik.

Oni su optuženi za sudjelovanje u otmici Amira Boukhorsa, 41-godišnjeg oštrog kritičara alžirske vlade s više od milijun sljedbenika na internetu, koja se dogodila prošle godine. Navodno mu je 2023. godine odobren azil u Francuskoj. Barrot je pozvao Alžir da “odustane” od izbacivanja i rekao da je Francuska spremna “odmah odgovoriti” ako se to dogodi.