Trojka, predvođena Nerminom Nikšićem i Elmedinom Konakovićem, čini se spremnom na ustupke, uključujući i pitanje Predsjedništva BiH, što dodatno komplikuje situaciju

Politički odnosi u Bosni i Hercegovini nikada nisu bili jednostavni, a posljednji događaji između Dragana Čovića, lidera HDZ-a BiH, i Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske i čelnika SNSD-a, dodatno su zakomplikovali ionako zamršenu situaciju. Dugo vremena saveznici, Čović i Dodik sada se nalaze na raskršću a mnogi, ne vjerujući da će se Čović zaista i odreći svog dugogodišnjeg partnera, ovih dana postavljaju pitanje: je li zaista kraj njihovog partnerstva na pomolu ili je riječ o još jednom Čovićevom taktičkom manevru?

Dragan Čović je nedavno u Mostaru novinarima pokazao svoj prepoznatljivi “uljuđeni” stil, izbjegavajući direktno spominjanje Dodika ili SNSD-a, ali jasno naglašavajući potrebu za poštivanjem Ustava BiH i stabilnošću državnih institucija.

“Nismo nikoga izbacili iz vlasti, neko se sam izbacuje iz sporazuma”, rekao je Čović, ostavljajući prostor za tumačenje da se SNSD svojim potezima isključio iz koalicije. S druge strane, Dodik je bio daleko direktniji, uputivši Čoviću poruku s primjesama pritiska: “Ako budete kalkulisali s muslimanima, ja vam ne mogu pomoći.” Ova izjava, praćena tvrdnjom da je on “držao Hrvate da ne potonu” posljednjih 15 godina, sugerira da Dodik sebe vidi kao ključnog saveznika Hrvata, ali i kao nekoga ko neće oklijevati upotrijebiti političku ucjenu.

Dok Čović razgovora s opozicijom iz Republike Srpske i insistira na promjeni Izbornog zakona kao ključnom pitanju za ravnopravnost Hrvata, a opozicija najavljuje formaliziranje nove koalicije na državnom nivou početkom aprila, Dodik nastavlja sa secesionističkom retorikom, upozoravajući da svaka Čovićeva “kalkulacija” s drugim političkim opcijama ima posljedice. Ova igra moći ulazi u ključnu fazu, a pitanje je može li Čović balansirati između pritisaka koalicijskih partnera, Zapada i Dodika, a da istovremeno ostvari svoj strateški cilj – jačanje položaja Hrvata u BiH, odnosno, famozne izmjene Izbornog zakona.

Trojka, predvođena Nerminom Nikšićem i Elmedinom Konakovićem, čini se spremnom na ustupke, uključujući i pitanje Predsjedništva BiH, što dodatno komplikuje situaciju. Imenovanje Nebojše Vukanovića za ministra sigurnosti, iako privremeno odgođeno od strane HDZ-a, moglo bi poslati snažnu poruku o slabljenju Dodikove pozicije, no Čović to ne dopušta bez prethodnog dogovora. A zna se šta znači dogovor za Čovića.

“Ako smo partneri, onda se dogovaramo”, poručio je “trojci”, jasno pokazujući da bez HDZ-a nema dogovora te da ta stranka neće biti tek puki potpisnik tuđih odluka.

U međuvremenu, Dodikova sudbina sve više zavisi od vanjskih faktora. Njemačka, prema diplomatskim izvorima, priprema sankcije protiv njega, što bi moglo natjerati Čovića na konačni zaokret za što, navodno, ima i saglasnost iz Zagreba. Znači li to kraj Dodikove političke karijere, vidjet ćemo uskoro.