Tridesetogodišnji student, optužen da je veličao Hamas tokom protesta protiv rata u Gazi na kampusu Columbia Univerziteta u New Yorku, suočava se s izgonom unatoč statusu stalnog rezidenta
U New Yorku, rovovska borba između protivnika i zagovornika Izraela, koja traje već gotovo osamnaest mjeseci na kampusu Columbia Univerziteta, u posljednjih je nekoliko dana dosegla novu razinu. Hapšenje palestinskog studenta, čiji je status stalnog rezidenta opozvan u subotu naveče na temelju dekreta protiv antisemitizma koji je 29. januara potpisao Donald Trump, pokrenulo je pravnu bitku s potencijalno dalekosežnim posljedicama. Ako predsjednik uspije izbaciti Mahmouda Khalila iz Sjedinjenih Država, onda bi se moglo desiti “mnogo hapšenja” na kampusima.
Prema Wall Street Journalu, “ovaj slučaj mogao bi navesti mnoge nositelje zelene karte da se zapitaju bi li i oni mogli biti uhapšeni zbog svojih kontroverznih političkih stavova”. Donald Trump, koji je prošle sedmice naredio ukidanje 400 miliona dolara federalnog novca namijenjenog Columbiji, očito želi staviti pod kontrolu ovaj Univerzitet čiji je ugled u posljednje vrijeme zasjenjen ponavljajućim protestima. A to bi mogao biti tek početak. U utorak je Ministarstvo obrazovanja uputilo pismo ka šezdesetak ustanova upozoravajući ih na moguće sankcije ako ne ispune svoju obvezu zaštite jevrejskih studenata.
Državni sekretar Marco Rubio obećao je “opozvati vize ili zelene karte pristašama Hamasa u Americi kako bi mogli biti deportovani”.
“Znamo da postoje drugi studenti na Columbiji i raznim univerzitetima diljem zemlje koji su učestvovali u proterorističkim, antisemitskim i antiameričkim aktivnostima”, izjavio je Trump nakon hapšenja Mahmouda Khalila. “Pronaći ćemo ih, uhapsiti i deportovati iz naše zemlje – tako da se nikada ne vrate.”
U subotu naveče, tridesetogodišnji Palestinac uhapšen je u svom domu, u studentskoj rezidenciji povezanoj s Columbijom, od strane agenata Imigracijske i carinske službe. Ti službenici, koje je odmah kontaktirao Khalilov advokat, rekli su mu da mu je studentska viza opozvana od strane State Departmenta. Kada im je mladić, oženjen američkom državljankom, ukazao da od prošle godine ima dozvolu stalnog boravka (zelenu kartu), policajci su odgovorili da je i taj dokument poništen. Tokom vikenda prebačen je u pritvorni centar Imigracijske službe u Louisiani, piše Le Figaro.
Ministarstvo domovinske sigurnosti potom je objavilo namjeru da ga deportuje na temelju “Zakona o imigraciji i državljanstvu” koji se primjenjuje na svakoga ko “može potencijalno ozbiljno naštetiti vanjskoj politici Sjedinjenih Država”. U ponedjeljak, 11. marta, dok je nekoliko hiljada ljudi protestvovalo u znak podrške mladom čovjeku ispred suda u New Yorku, federalni sud privremeno je blokirao nalog za deportaciju. Novo ročište trebalo bi se održati u narednim danima.
Prema američkim medijima, Mahmoud Khalil našao se na meti Ministarstva domovinske sigurnosti kada je ono počelo identificirati aktiviste koji odgovaraju profilu ciljanom predsjedničkim dekretom o antisemitizmu. Rođen u Siriji od palestinskih roditelja, mladić je stigao u Sjedinjene Države 2022. godine kako bi pohađao magisterij na Školi za međunarodne odnose i administraciju na Columbiji. Nakon masakra sedmog oktobra 2023. i početka izraelskih bombardovanja Gaze, postao je jedan od najutjecajnijih glasova pokreta protiv rata. Prema njegovim advokatima, upravo je položio ispite i trebao je primiti diplomu u maju.
Njegovi kritičari Mahmouda Khalila prikazuju kao apologetu nasilja. Glasnogovornica Bijele kuće, Karoline Leavitt, optužuje ga da je dijelio “letke s logom Hamasa” – no dosad bez dokaza. Udruga jevrejskih bivših studenata Columbije opisuje ga kao “organizatora haosa” i ističe da je učestvovao u okupaciji nekoliko zgrada, uključujući i onu prije desetak dana na susjednom kampusu Univerziteta Barnard. Takođe mu zamjeraju vodeću ulogu u koaliciji organizacija koja zagovara prekid veza između Columbia Univerziteta i Izraela te odbija osuditi neke nasilno antiizraelske govore. Posljednjih sedmica, jevrejski aktivisti pojačali su napade na mladića, čak javno tražeći njegovo protjerivanje iz Sjedinjenih Država.
Khalilovi bližnji, s druge strane, osporavaju optužbe za antisemitizam upućene protiv njega. Smatraju da mladić plaća cijenu jer je postao lice protesta na Columbiji, redovno se obraćajući medijima i igrajući ulogu posrednika, posebno s administracijom. Po njihovom mišljenju, njegovo hapšenje ima za cilj zastrašivanje propalestinskih aktivista kako bi ih se ušutkalo. Sada namjeravaju braniti svog kolegu na temelju slobode izražavanja. Dok je većina republikanskih zastupnika pozdravila ovo hapšenje, brojne demokrati kaklulišu.
Iako žale što se pokušava ušutkati studente, ne žele ostaviti dojam da podržavaju proteste koji su doveli do ekscesa. “Gnušam se stavova koje Mahmoud Khalil zastupa i jasno sam izrazio svoje neslaganje s antisemitskim postupcima na Columbiji”, izjavio je Chuck Schumer, vođa demokratske manjine u Senatu, prije nego što je pozvao Trumpovu administraciju da pruži dokaze za svoje optužbe protiv mladića. “Ako ne mogu opravdati ovu oštru mjeru dokazivanjem da je prekršio zakon […], upozorio je, onda je to pogreška, povreda Prvog amandmana Ustava i bolje bi im bilo da odustanu od ovog nesmotrenog progona.”