U posljednjem desetljeću, Ben Cohen se posebno istaknuo kao glasni kritičar izraelske politike prema Palestini. Njegova podrška pravima Palestinaca izazvala je brojne polemike u američkom javnom prostoru, s obzirom na to da su i Cohen i Greenfield jevrejskog porijekla. No, upravo to njihovo porijeklo dodatno je pojačalo težinu njihove kritike

Ben Cohen, suosnivač svjetski poznatog brenda sladoleda Ben & Jerry's, nije samo poduzetnik s impresivnom poslovnom pričom, već i dugogodišnji aktivista poznat po svojoj beskompromisnoj borbi za ljudska prava, socijalnu pravdu i mir.

Rođen u New Yorku 1951. godine, Cohen je zajedno sa svojim prijateljem iz djetinjstva, Jerryjem Greenfieldom, izgradio brend koji je postao globalni simbol,   to više nije samo dobar sladoled s komadićima čokolade i orašastih plodova, nego i simbol progresivnih vrijednosti.

Cohenov profesionalni put započeo je skromno i nespretno – odustao je od fakulteta i pokušavao se baviti keramikom, ali nije uspio pronaći tržište za svoje radove. U međuvremenu je radio kao taksista i tragao za smislom života. Slično je bilo i s njegovim prijateljem Jerryjem, koji nije uspio upasti na medicinski fakultet. Nakon što su obojica uvidjeli da im karijere ne idu u željenom smjeru, odlučili su zajedno započeti posao. Ideja o prodaji bagela propala je zbog visokih troškova opreme, pa su se okrenuli sladoledu – jeftinijem i, kako se pokazalo, genijalnom izboru.

Bez prethodnog iskustva, krenuli su na kurs proizvodnje sladoleda putem pošte i otvorili prvu sladoledarnicu u Burlingtonu, Vermont. Ubrzo je njihova kombinacija intenzivnih okusa i neobičnog marketinga osvojila američko tržište. Posebnost je bila i u tome što je Cohen imao slab osjet okusa i mirisa, pa su recepti morali biti ekstremno bogati i teksturalno zanimljivi.

Iako su Ben i Jerry 2000. godine prodali svoju kompaniju multinacionalnoj korporaciji Unilever, zadržali su moralni autoritet nad njezinim društvenim smjerom. Od samih početaka, Ben & Jerry’s se profilirao kao društveno angažirana firma – borili su se protiv hormona rasta u mlijeku, za prava farmera, LGBTQ+ zajednice, izbjeglica i brojnih drugih marginaliziranih grupa. Jedan od ključnih postulata njihove politike bio je da najplaćeniji zaposlenik nikad ne smije zarađivati više od pet puta od najniže plaćenog.

U posljednjem desetljeću, Ben Cohen se posebno istaknuo kao glasni kritičar izraelske politike prema Palestini. Njegova podrška pravima Palestinaca izazvala je brojne polemike u američkom javnom prostoru, s obzirom na to da su i Cohen i Greenfield jevrejskog porijekla. No, upravo to njihovo porijeklo dodatno je pojačalo težinu njihove kritike.

U julu 2021. godine, firma Ben & Jerry's odlučila je prekinuti prodaju svojih proizvoda u izraelskim naseljima na okupiranoj Zapadnoj obali, ocijenivši da bi nastavak prodaje na tim područjima bio u suprotnosti s njihovim vrijednostima. Taj potez izazvao je oštre reakcije – optužbe za antisemitizam, prijetnje bojkotom i pritisak brojnih političkih aktera, uključujući izraelsku vladu i američke savezne države. No, Cohen i Greenfield ostali su čvrsti u svojoj odluci.

U zajedničkoj kolumni objavljenoj u New York Timesu, napisali su: “Iako više nemamo kontrolu nad svakodnevnim poslovanjem firme koju smo osnovali 1978. godine, ponosni smo na ovu odluku i vjerujemo da je na pravoj strani historije.”

Istakli su i da je moguće istovremeno podržavati pravo Izraela na postojanje i oštro se protiviti njegovim okupacijskim i represivnim politikama.

Ben Cohen nije stao samo na riječima. Danas je, u dobi od 74 godine, uhapšen tokom protesta u američkom Kongresu zbog izraelske vojne ofanzive na Gazu. Tokom saslušanja ministra zdravstva Roberta F. Kennedyja Jr., Cohen je uzviknuo: “Kongres plaća bombe koje ubijaju djecu u Gazi!” – i time skrenuo pažnju na direktnu ulogu SAD-a u opskrbi Izraela oružjem.

Protest je organizirala mirovna inicijativa Codepink, a Cohen je iz dvorane izveden svezan plastičnim lisicama. Tom prilikom optužio je američke zakonodavce da, dok režu domaće zdravstvene programe, finansiraju oružje koje se koristi u napadima na palestinske civile.

Godinu dana ranije, Cohen je potpisao manifest protiv političkog utjecaja moćnog proizraelskog lobija AIPAC, nazivajući ga destruktivnim po američku demokratiju.

Ben Cohen danas je daleko više od običnog tvorca sladoleda – on je simbol savjesti američke ljevice, čovjek koji koristi svoj ugled i bogatstvo ne da bi šutio, već da bi govorio – i to glasno – protiv nepravde, pa čak i kada je to nepopularno. “Demokratija u Americi je oteta od strane korporacija. Sistem koji imamo vodi ka tome da jedan čovjek pobijedi u Monopolyju, a svi ostali izgube. To nije sloboda. To je tragedija”, kazao je 2020. godine.