Peking će podići carine na američku robu sa 34% na 84% počevši od četvrtka, što je akcija koja slijedi nakon povećanja carina SAD-a na kinesku robu od 104% i tenzija oko trgovinske politike.
U saopštenju kinesko ministarstvo finansija navodi da će nova tarifa stupiti na snagu 10. aprila u 12:01 po srednjoevropskom vremenu.
“Američka praksa eskalacije carina Kini je greška, koja ozbiljno narušava kineska legitimna prava i interese i ozbiljno šteti multilateralnom trgovinskom sistemu zasnovanom na pravilima”, dodaje se.
To dolazi nakon što je Peking još ranije obećao da će se “boriti do kraja” protiv carina američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Kineska vlada je odbila da kaže da li će pregovarati sa Bijelom kućom, kao što su mnoge druge zemlje počele da rade.
“Ukoliko SAD insistira na daljoj eskalaciji svojih ekonomskih i trgovinskih ograničenja, Kina ima čvrstu volju i obilna sredstva da preduzme neophodne kontramjere i bori se do kraja”, napisalo je Ministarstvo trgovine u saopštenju koje predstavlja bijelu knjigu.
Do sada se činilo da Kina nije bila zainteresirana za pregovaranje. “Ako SAD zaista žele rješavati probleme kroz dijalog i pregovore, trebale bi zauzeti stav jednakosti, poštovanja i obostrane koristi”, rekao je u srijedu glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Lin Jian.
On navodi da SAD nisu ispoštovale obećanja koja su dala u prvoj fazi trgovinskog sporazuma zaključenog tokom Trumpovog prvog mandata.
Kao primjer, navodi se da američki zakon kojim bi se zabranio TikTok osim ako ga ne proda njegova kineska matična kompanija američkoj kompaniji krši obećanje da ni jedna ni druga strana neće “pritiskati drugu stranu da prenese tehnologiju svojim pojedincima”.
Trump je prošle sedmice potpisao nalog da TikTok nastavi raditi još 75 dana nakon što je potencijalni dogovor o prodaji aplikacije američkim vlasnicima stavljen na čekanje.
Uzimajući u obzir trgovinu uslugama i domaće kineske podružnice američkih kompanija, ekonomska razmjena između dvije zemlje je “otprilike u ravnoteži”.
Kina imala trgovinski deficit u trgovini uslugama sa SAD-om od 26,57 milijardi dolara 2023. godine, koji se sastoji od industrija kao što su osiguranje, bankarstvo i računovodstvo. Trampove tarife su bile dizajnirane da zatvore trgovinske deficite sa inostranstvom, ali su one izračunate samo na osnovu trgovine fizičkim, materijalnim dobrima.
„Historija i činjenice su dokazale da povećanje carina Sjedinjenih Država neće riješiti američke probleme“, navodi se u saopštenju kineskog Ministarstva trgovine.
“Umjesto toga, to će izazvati oštre fluktuacije na finansijskim tržištima, pojačati inflatorni pritisak u SAD, oslabiti američku industrijsku bazu i povećati rizik od američke ekonomske recesije, koja će se na kraju samo po sebi vratiti.”