Tajni izvještaji izneseni na Međunarodnom sudu pravde (MSP) izazivaju ozbiljnu zabrinutost zbog umiješanosti Ujedinjenih Arapskih Emirata u građanski rat u Sudanu
Nakon curenja povjerljivog izvještaja Ujedinjenih nacija koji povezuje ovu zaljevsku državu sa potencijalnim isporukama oružja paravojnim snagama u Sudanu, Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) suočavaju se sa sve većim međunarodnim pritiskom zbog poticanja sukoba u Sudanu,
Otkrića dolaze u posebno osjetljivom trenutku jer UAE učestvuje na mirovnoj konferenciji u Londonu koju predvodi britanski ministar vanjskih poslova David Lammy. Sastanak okuplja 20 država — među kojima je i UAE — čije je prisustvo sada kontroverzno.
Prema procurjelom, 14-straničnom izvještaju, tim UN stručnjaka dokumentovao je obrazac kargo letova ruskih aviona Iljušin Il-76TD koji su polazili iz UAE i slijetali u Čad. Ti letovi su, navodno, bili učestali i često nestajali sa radara u ključnim trenucima putovanja, što izaziva sumnje u tajne operacije. Iako izvještaj ne sadrži direktne dokaze da su prevozili oružje, njihovo vrijeme koincidira s eskalacijom sukoba u regiji El Fašer i povećanom upotrebom dronova od strane Snaga za brzu podršku (RSF), koje su optužene za brojne zločine.
Eksperti su istakli da su neki od operatera letova ranije bili povezani sa ilegalnim transferima oružja. Dva operatera su već bila prijavljena zbog kršenja međunarodnog embarga na oružje. Ipak, eksperti zaključuju da dokazi “ne ispunjavaju standarde dokazivanja” koji su potrebni za formalno optuživanje UAE za isporuku oružja.
Zanimljivo, ovi nalazi nisu uključeni u završni izvještaj UN panela o Sudanu, koji ne spominje UAE u kontekstu letova — što zvaničnici UAE ističu kao dokaz neosnovanosti optužbi. Zvanična izjava UAE navodi njihovu posvećenost miru u Sudanu i odbacuje tvrdnje kao neosnovane.
Ipak, međunarodni pritisak raste. Prije nekoliko dana, Sudan je pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu optužio UAE za saučesništvo u genocidu tokom rata. UAE je ove optužbe odbacio kao politički motivisane i označio ih kao “platformu za lažne napade”.
Istraživanja Sudan Conflict Observatory (podržanog od strane State Departmenta SAD-a) dokumentovala su 32 leta između juna 2023. i maja 2024. godine, s gotovo sigurnim zaključkom da je riječ o transferima oružja iz UAE ka RSF-u. Zaplijenjena municija i dronovi s oznakama UAE Oružanih snaga dodatno podupiru optužbe.
Uloga UAE u Sudanu seže i dublje – u ekonomsku sferu, posebno trgovinu zlatom. U 2022. godini, UAE je iz Sudana uvezao više od 60 tona zlata, često krijumčarenog. RSF kontroliše mnoge rudnike zlata, a sredstva dobijena ovim putem vjeruje se da finansiraju njihove vojne operacije.
Stručnjaci smatraju da podrška RSF-u omogućava UAE-u da zadrži utjecaj u Sudanu, osigura pristup rudnim bogatstvima i eventualno ostvari strateške interese duž obale Crvenog mora.
Vlada Sudana je predala dokaze UN-u, uključujući slike municije s oznakama UAE i izvještaje o ranjenim borcima RSF-a koji se liječe u bolnicama u Abu Dabiju. Ipak, UAE i dalje tvrdi da ne zauzima strane u sukobu i poziva na diplomatsko rješenje.
Međunarodna zajednica sada je suočena s izazovom balansiranja između političkih i ekonomskih odnosa s UAE i moralne obaveze da se suoči s mogućim kršenjem međunarodnog prava.
Umiješanost UAE u rat u Sudanu oslikava složenu mrežu geopolitičkih interesa, ekonomskih ambicija i humanitarnih posljedica. Kako sukob i dalje traje, a civilno stanovništvo snosi najveći teret, međunarodni akteri se suočavaju sa sve većim pritiskom da istraže i razjasne ulogu vanjskih država, uključujući UAE, u podsticanju i produžavanju krvavog sukoba.