Centralna banka BiH je u skladu sa zakonom, blagovremeno uložila prigovor na navedeno rješenje, a postupak po tom prigovoru još uvijek nije okončan.
Općinski sud u Mostaru je donio rješenje o zapljeni imovine Centralne banke Bosne i Hercegovine u Mostaru zbog procesa prinudne naplate koji je pokrenula slovenska firma “Viaduct” nakon dobijenog arbitražnog postupka za ugovor koji je raskinula Vlada Republike Srpske. Ta odluka nije pravosnažna i u toku je žalbeni postupak.
Centralna banka BiH je u skladu sa zakonom, blagovremeno uložila prigovor na navedeno rješenje, a postupak po tom prigovoru još uvijek nije okončan.
Nakon što je završen arbitražni postupak “Viaducta” protiv BiH u iznosu od 110 miliona KM, za nas su počeli mnogi problemi zbog načina isplate tog duga.
Vlada RS-a, koja je raskinula koncesioni ugovor sa slovenskom firmom zbog čega su oni tužili BiH, odbija platiti novac koji je arbitražni sud presudio u korist Viaducta, i to uprkos tome što su se ranije obavezali da će to isplatiti.
Problem je postao vidljiv nakon što je Eurocontrol finansijski blokirao Agenciju za pružanje usluga u zračnoj plovidbi – BHANSA-u, a sve s ciljem naplate duga slovenskoj firmi. Naplata od BHANSA-e je samo jedan od načina prinudne naplate koje “Viaduct” može iskoristiti, a uporedo s tim postupkom je pokrenut i postupak zapljene imovine Centralne banke BiH.
Ni Centralna banka BiH, kao ni BHANSA, nisu imali nikakvih dodirnih tačaka s tim ugovorom, ali su na kraju postali kolateralna šteta u tom postupku. Iz BHANSA-e su već kazali da neće plaćati tuđe dugove, a sličnu reakciju ima i Centralna banka BiH koja ističe da će se boriti svim pravnim sredstvima.