Gaza nije samo groblje za palestinsku djecu, kako mnogi tvrde, već i pakao za one koji su ostali živi. Zamislite 17.000 djece kako luta među ruševinama i tijelima, izloženo nasilju i iskorištavanju. Ako niste dijete zatrpano pod ruševinama, lutate ruševinama ili ste čudom dospjeli u jedno od sirotišta u Gazi koje još nije bombardovano

Gaza nije samo groblje za palestinsku djecu, kako mnogi tvrde, već i pakao za one koji su ostali živi. Zamislite 17.000 djece kako luta među ruševinama i tijelima, izloženo nasilju i iskorištavanju. Ako niste dijete zatrpano pod ruševinama, lutate ruševinama ili ste čudom dospjeli u jedno od sirotišta u Gazi koje još nije bombardovano

“Ovaj jadni dječak izgubio je pravo odrastati sa svojom porodicom”, kaže tetka desetomjesečnog Osame Al-Krinawija. Osama je jedno od hiljada palestinske djece koja su ostala siročad u ratu. Rođen je u decembru 2023. godine, nakon 16 godina braka svojih roditelja Mohammeda i Alham. Deset dana kasnije, njegov otac poginuo je zajedno s djedom i ujakom u izraelskom napadu na njihov dom u Gazi. On i njegova majka izvučeni su iz ruševina, no majka je pobjegla u Deir Al-Balah tražeći utočište, gdje je poginula u bombardiranju kuće u kojoj je boravila, zajedno s desecima drugih.

Na sreću, Osamu su prihvatili preživjeli članovi šire porodice, čime je spašen od smrti, gladi, iskorištavanja i trgovine djecom. No, to nije sudbina svakog djeteta u Gazi koje je ostalo bez roditelja.

Prema organizaciji Save the Children, u ratnim uslovima teško je provjeriti podatke, ali procjenjuje se da je oko 17.000 djece nestalo – odvojeno od roditelja ili jednostavno iščezlo (ne uključujući one pod ruševinama). Gaza nije samo groblje za palestinsku djecu, kako mnogi tvrde, već i pakao za one koji su ostali živi.

Zamislite 17.000 djece kako luta među ruševinama i tijelima, izloženo nasilju i iskorištavanju. Ako niste dijete zatrpano pod ruševinama, lutate ruševinama ili ste čudom dospjeli u jedno od sirotišta u Gazi koje još nije bombardovano, suočavate se s tri mogućnosti, svaka gora od prethodne.

U prvom scenariju, pridružujete se široj porodici koja vas prihvaća, ali su vam stranci čija je briga o vama uslovljena njihovim resursima. Uzimaju vas iz nužde, a ne želje i često ste teret jer se bore da prehrane vlastitu djecu. U drugom scenariju, bježite u jedno od četiri preostala sirotišta, koja su postala skloništa za hiljade izbjeglica i gdje se pridružujete 33.000 siročadi od prije rata. U oba slučaja, okruženi ste nepoznatim ljudima u svijetu čiji su društveni kodovi i ravnoteža moći neprepoznatljivo promijenjeni. Bezuslovna ljubav i zaštita vaše porodice pretvara se u “uslugu” koju pružaju stranci, često bez duboke moralne obaveze. Vaša sigurnost ovisi o ljudima koji se sami bore za opstanak, a vi, bez bliskih srodnika, niste im prioritet.

U trećem scenariju, ako niste više beba, možete završiti među stotinama Palestinaca koje je izraelska vojska uhapsila. Vojska upada u domove i skloništa, hapsi muškarce osumnjičene za veze s Hamasom, razdvajajući porodice i ostavljajući djecu napuštenu.

Primjer je četverogodišnja Massa Ajour, koju su izraelski vojnici ranili i odvojili od majke Rim Ajour tokom racije u martu 2024. Deset mjeseci kasnije, Rim ne zna što je s Massom i njenim suprugom. Vojska negira umiješanost, no prema HaMoked Centru za odbranu pojedinca, ovo je jedan od hiljada slučajeva nestalih Palestinaca pod Zakonom o zatvaranju nezakonitih boraca.

HaMoked navodi da je zatražio informacije o 900 nestalih osoba, od kojih vojska priznaje samo 500 u pritvoru. Gdje su ostali? Niko ne zna. Čak ni tužbe Vrhovnom sudu ne pomažu – HaMokedova peticija odbačena je bez razmatranja. Porodice ne znaju jesu li im voljeni živi ili mrtvi, ostavljeni su u neizvjesnosti koja traje više od godinu dana.

Ni podnošenje zahtjeva Visokom sudu pravde ne pomaže. Zahtjev koji je HaMoked podnio u vezi s tim pitanjem odbačen je bez ikakvog razmatranja mjera za sprječavanje ponavljanja takvih slučajeva u budućnosti. Porodice ne znaju jesu li njihovi voljeni pritvoreni ili mrtvi.

Ispada da postoji i četvrti scenario. U tom scenariju, neke sudije Visokog suda odbijaju intervenirati i prisiliti izraelsku vojsku da pruži odgovore hiljadama palestinskih porodica koje već više od godinu dana žive u neizvjesnosti.

U četvrtom scenariju postoji cijeli izraelski sistem, pravni i dobro podmazan, koji dopušta činjenje ratnih zločina i etničko čišćenje u Gazi, a možda čak i učestvuje u njima svojim odbijanjem da pruži odgovore.

I još gore. U tom scenariju, Visoki sud i neki od njegovih sudija, koji znaju da porodica i zajednica mogu spasiti živote palestinske djece u ratno vrijeme, učestvuju u politici sistematskog uništavanja palestinskog društvenog tkiva. U tom scenariju, ako si palestinsko dijete, smatraju te podčovjekom, tvoj život nije vrijedan ni saslušanja na Visokom sudu.

Tvoja porodica nema pravo dobiti odgovore i smiraj, a ti nemaš nikakve šanse za preživljavanje. (Komentar je objavljen u listu Haaretz)