Saznalo se kako su njegovi advokati uputili žalbu Sudu Bosne i Hercegovine tražeći oslobađajuću presudu nakon što je Dodik nepravosnažno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja, što je de facto priznanje Suda BiH
U Hrvatskoj je danas uhapšen Mile Kekin. Suprug saborske zastupnice stranke „Možemo“, Ivane Kekin, i bivši frontmen Hladnog Piva, uhapšen je u sklopu akcije USKOK-a, koja istražuje zloupotrebu položaja u Bujama u Istri. Radi se o aferi u vezi sa kupovinom kuće koja je u javnost dospjela uoči predsjedničkih izbora, na kojima je Kekinova supruga Ivana bila kandidatkinja stranke Možemo.
U isto vrijeme, jedan drugi Mile, Dodik iz Bakinaca kod Laktaša, opšet je u centru pažnje bh. javnosti. Saznalo se kako su njegovi advokati uputili žalbu Sudu Bosne i Hercegovine tražeći oslobađajuću presudu nakon što je Dodik nepravosnažno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja, što je de facto priznanje Suda BiH
Ova odluka dolazi unatoč Dodikovim ranijim izjavama da ne priznaje legitimitet Suda i Tužilaštva BiH te da se neće žaliti na prvostepenu presudu. Istovremeno, sredinom ovog mjeseca Dodik bi trebao biti pozvan pred Tužilaštvo BiH kako bi dao iskaz u vezi s kontroverznom kupovinom vile u elitnom beogradskom naselju Dedinje.
Spor oko vile na Dedinju datira još iz 2007. godine, kada je, prema tvrdnjama Srpske demokratske stranke (SDS), Dodik navodno kupio nekretninu za 750.000 eura u gotovini, koristeći fiktivni kredit Pavlović banke iz Bijeljine. SDS je 2015. podnio krivičnu prijavu, ističući da je transakcija provedena nezakonito, uz sumnje u pranje novca.
Tužilaštvo BiH od 2016. istražuje slučaj, fokusirajući se na fiktivne kredite iz 2007. i 2008. godine kojima je, prema optužbama, prikrivena nezakonita kupovina. Ključni problem leži u činjenici da Dodik tvrdi kako je vilu kupio kreditom iz 2007. godine, dok dokumentacija pokazuje da je ugovor o kreditu potpisan godinu dana kasnije. Još je spornije što istražni organi tokom pretrage Pavlović banke 2016. nisu pronašli primjerak ugovora o kreditu, niti je on evidentiran u registru Centralne banke BiH.
Dok se pravni pritisci gomilaju, Dodik nastavlja s političkim izjavama kojima pokušava očuvati svoj utjecaj. U Prijedoru je izjavio da Republika Srpska ne planira secesiju, već želi osigurati poštivanje Daytonskog sporazuma.
Kritikovao je visoke predstavnike međunarodne zajednice, posebno Christiana Schmidta, optužujući ih za kršenje ustava BiH, uz tvrdnje da ih u tome podržava Evropska unija. Ove izjave dolaze nakon što je Kaja Kallas, visoka predstavnica EU-a, iz Sarajeva poručila da političko vodstvo RS-a snosi odgovornost za aktuelnu krizu u BiH.
Dodikova najnovija objava o mogućem “zamrzavanju” zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih institucija poput Suda, Tužilaštva i SIPA-e na teritoriji RS-a izazvala je oštre reakcije opozicije. Nenad Vuković, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, istakao je da je opozicija pravilno postupila kada nije podržala te zakone, upozoravajući na njihove potencijalne posljedice.
Vuković smatra da Dodik ovim potezom pokazuje spremnost za političku trgovinu, no sumnja da će pronaći partnere za takve pregovore. Dodaje da bi čak i najavljeni novi Ustav RS-a mogao postati predmet političke “trgovine” za neke protivusluge.