Islamofobija nije samo savremeni izazov, već je imala smrtonosne posljedice u prošlosti, uključujući i genocid u Bosni i Hercegovini. Vodstvo bosanskih Srba javno je koristilo islamofobnu retoriku kako bi opravdalo sistematsko istrebljenje bošnjačkog stanovništva u Bosni i Hercegovini tokom rata 1992–1995. godine
Muslimansko vijeće Britanije (MCB) pozvalo je britansku vladu da usvoji kontroverznu definiciju islamofobije koju je 2018. godine predložila Međustranačka parlamentarna grupa (APPG) za britanske muslimane, prenosi Middle East Eye.
Ova izjava dolazi nakon što su se pojavile informacije da vlada planira formirati savjetodavno tijelo koje bi pomoglo u izradi službene definicije diskriminacije protiv muslimana. To ukazuje na povlačenje od ranijih planova o usvajanju APPG-ove definicije.
“Muslimansko vijeće Britanije pozdravlja interes vlade za borbu protiv islamofobije, ali umjesto da ponovo izmišljaju točak, pozivamo ih da usvoje definiciju APPG-a”, saopćili su iz MCB-a za Middle East Eye.
List The Telegraph izvijestio je u ponedjeljak navečer da će planirano vijeće biti sastavljeno od šesnaest članova i formirano unutar Ministarstva za stanovanje, zajednice i lokalnu upravu i da će savjetovati vladu o načinima borbe protiv islamofobije. Također će raditi na službenoj, ali nepravno obavezujućoj, definiciji diskriminacije protiv muslimana.
Povlačenje od ranije predložene definicije
Prethodna konzervativna vlada usvojila je službenu definiciju antisemitizma, što je dovelo do poziva da se na isti način definira i islamofobija. Međutim, predložena definicija APPG-a iz 2018. godine, koju je konzervativna vlada odbacila, kritizirana je zbog mogućeg ograničavanja kritike islama.
Laburisti su, dok su bili u opoziciji, usvojili APPG-ovu definiciju, koja islamofobiju karakterizira kao “vrstu rasizma koji cilja na izraze muslimanskog identiteta ili percepciju muslimanskog identiteta”. Očekuje se da će laburisti usvojiti ovu definiciju i nakon što su došli na vlast, ali odluka o osnivanju novog vijeća sugerira da su se distancirali od ranijeg stava te da bi mogli modificirati ili potpuno redefinirati pojam.
“Podržavamo svaku inicijativu za analizu i rješavanje vrlo stvarnog izazova islamofobije”, navodi MCB. “Nasilje koje smo vidjeli prošle godine, od nereda nakon događaja u Southportu do stalne mržnje prema muslimanima, jasno pokazuje zašto je ovaj problem stvaran. Uprkos napadima na muslimanske živote, oni koji nemaju interes da zaštite muslimane tvrdit će da su ovakvi potezi prikriveni zakoni o blasfemiji.”
Islamofobija i genocid u Bosni i Hercegovini
Islamofobija nije samo savremeni izazov, već je imala smrtonosne posljedice u prošlosti, uključujući i genocid u Bosni i Hercegovini. Vodstvo bosanskih Srba javno je koristilo islamofobnu retoriku kako bi opravdalo sistematsko istrebljenje bošnjačkog stanovništva u Bosni i Hercegovini tokom rata 1992–1995. godine. Ratni zločini poput Opsade Sarajeva i Genocida u Srebrenici bili su podstaknuti propagandom koja je bošnjačku populaciju predstavljala kao “osmanske ostatke” i “islamsku prijetnju” Evropi. Ovakvi narativi bili su direktna motivacija za genocid i zločine protiv čovječanstva.
Nova strategija vlade
U septembru 2024. godine, ministar za vjerska pitanja lord Wajid Khan izjavio je da APPG-ova definicija “nije u skladu sa Zakonom o jednakosti iz 2010. godine, koji rasu definira kroz boju, nacionalnost i nacionalno ili etničko porijeklo”. Također je naglasio: “Pristup vlade u borbi protiv vjerske mržnje nikada neće ograničavati zakonito pravo na slobodu izražavanja.”
Tokom ljeta 2024. godine, Britanijom su se širili neredi povezani s krajnjom desnicom, uključujući niz rasističkih i antimulimanskih napada. Lord Khan je istakao da je “velik dio tog nasilja bio ukorijenjen u antimulimanskoj i antimigrantskoj mržnji”.
Dominic Grieve, bivši konzervativni državni tužilac, navodno je predložen za predsjednika novog vijeća. Grieve je ranije predsjedavao Komisijom za islam u organizaciji Citizens’ UK, koja je imala za cilj promoviranje dijaloga između muslimana i nemuslimana. Također je napisao predgovor za kontroverzni APPG-ov izvještaj o islamofobiji 2018. godine, nazivajući ga “hranom za razmišljanje i pozitivnu akciju”.
Grieve je za The Telegraph izjavio da nije formalno kontaktiran, ali je dodao da je spreman razmotriti “bilo kakav konstruktivan doprinos koji bi od mene tražila bilo koja vlada, na nestranačkoj osnovi”.
Dodao je i da je “definiranje islamofobije izuzetno teško iz potpuno opravdanih razloga koji se odnose na slobodu izražavanja”, ali je naglasio da “potpuno zakoniti muslimani koji vode svoje živote i integrirani su u društvo i dalje trpe diskriminaciju i zlostavljanje”.
(Izvor: Middle East Eye)