Podržavajući svoje agresivne teze o carinama i protekcionizmu, u najmanje šest svojih knjiga, Navarro je često citirao ekonomskog stručnjaka s Harvarda po imenu Ron Vara, predstavljajući ga kao uglednog izvora. Sa ovakvim frazama: “Samo Kinezi mogu pretvoriti kožnu sofu u pjenušavu kupku, dječji krevetić u smrtonosno oružje, a bateriju mobilnog telefona u geler koji probada srce.”

Ekonomske teorije Donalda Trumpa, na kojima se temelji trenutna promjena u globalnom geopolitičkom poretku, pisane su i inspirisane imaginarnim ekonomistom koji ne postoji. Ovo je groteskna priča oko Petera Navarra, jednog od glavnih savjetnika američkog predsjednika po tom pitanju.

Musk naziva Navarra “moronom” nakon što ga je ovaj optužio da profitira od svojih automobila.

Ovog utorka, Elon Musk, ne samo najbogatiji čovjek na svijetu, već i Teslin vlasnik i pristalica liberalnijih pozicija, uputio je žestoke kritike na račun Navarra, zagovornika carina. Sukob između njih dvojice bjesni.

Navarro je primetio da se Tesla u velikoj mjeri oslanja na dijelove iz zemalja kao što su Kina, Meksiko, Japan i Tajvan. To je u suprotnosti s ciljevima Trumpove administracije o jačanju domaće proizvodnje u Sjedinjenim Državama. Navarro je također umanjio Muskovu ulogu preduzetnika, nazivajući ga više “montažerom automobila” nego pravim proizvođačem. On je također optužio Muska da daje prednost ličnim interesima nad nacionalnim interesima, rekavši da nastoji da zadrži niske troškove korišćenjem jeftinih stranih dijelova.

“Navarro je potpuni idiot. Ono što on kaže je očigledno laž. Tesla ima najveći broj automobila proizvedenih u Sjedinjenim Državama. Navarro je gluplji od vreće cigli”, rekao je Trampov omiljeni biznismen, što je izazvalo sukob bez presedana u njegovom kabinetu.

“Ono što mislim da je važno razumjeti u vezi Elona je da on prodaje vozila. To je ono što radi”, odgovorio je Navarro tokom intervjua za Fox News . “On jednostavno štiti svoje interese, kao što bi to činio svaki biznismen”, dodao je.

Peter Navarro je izmislio ime Ron Vara, što je njegov anagram, kako bi opravdao svoje teorije.

Ali priča se tu ne završava i mnogo je sočnija. Kako Peter Navarro uspijeva da prijeđe hodnike Bijele kuće i ima toliki uticaj? Događaje je rekonstruisalo nekoliko američkih medija, poput MSNC- a i Vanity Faira , a kasnije su ih potvrdili i direktno uključeni.

Tokom prve predsjedničke kampanje Donalda Trumpa (2016-2017), nije bilo visokih ekonomskih stručnjaka koji bi savjetovali tadašnjeg republikanskog kandidata. Stoga je Trump zamolio svog zeta Jareda Kushnera (kontroverznu figuru, koju američko državno tužilaštvo istražuje zbog ruske zavjere i sumnjivih poslova sa saudijskim režimom), jednog od njegovih ljudi od najvećeg povjerenja, da pronađe nekoga ko će djelovati kao ekonomski savjetnik. Zato što je želio da pokaže da ima čvršći stav protiv svog rivala: Kine.

Kushner je slijedio izrazito neuobičajenu (ili, obrnuto, previše uobičajenu) proceduru: počeo je tražiti stručnjaka pretražujući naslove knjiga na Amazonu. Oduševio ga je vrlo sugestivan naslov iz 2011:  “Smrt od Kine: Suočavanje sa zmajem – Globalni poziv na akciju”.

Autor je bio ekonomista malo poznat široj javnosti, ali već uvjereni pobornik agresivne trgovinske politike: Peter Navarro. Kushner je tada odlučio kontaktirati Navarra i pitati ga da li bi bio voljan da se pridruži Trumpovom timu kao ekonomski savjetnik. Navarro je odmah prihvatio, postavši tako – barem u početku – jedini Trumpov zvanični ekonomski savjetnik.

Podržavajući svoje agresivne teze o carinama i protekcionizmu, u najmanje šest svojih knjiga, Navarro je često citirao ekonomskog stručnjaka s Harvarda po imenu Ron Vara, predstavljajući ga kao uglednog izvora. Sa ovakvim frazama: “Samo Kinezi mogu pretvoriti kožnu sofu u pjenušavu kupku, dječji krevetić u smrtonosno oružje, a bateriju mobilnog telefona u geler koji probada srce.”

Problem je što Ron Vara uopšte nije bio pravi ekonomista. U stvari, nije niti je postojao. Bio je to lik kojeg je izmislio autor. Ime “Ron Vara” jednostavno je bilo anagram “Navarra”, koji je ovaj imaginarni ekonomista stvorio kako bi dao kredibilitet svojim pozicijama, citirajući ga više puta kao da je nezavisan i priznati autoritet.

Nakon što je Trump preuzeo dužnost 2017., izmišljeni Ron Vara se nakratko ponovo pojavio u dopisu koji je kružio Washingtonom i koji je podržavao predsjednikovu agresivnu tarifnu politiku. Još jednom, Navarro je iskoristio ovu nepostojeću figuru da opravda svoja uvjerenja. New York Times je brzo otkrio da je i ovo bila prijevara.  

Peter Navarro je prokomentarisao ovo pitanje, rekavši da je njegov alter ego bio “šala” i da “ni u jednom trenutku lik nije korišten kao izvor stvarnih činjenica”, ali su u međuvremenu drugi ekonomisti citirali Varu u svojim spisima. Njegov izdavač, Prentice Hall (Pearson Group), od tada je čak morao uključiti bilješku u reprint knjiga kako bi naznačio da je to pseudonim autora.

Moglo bi se pomisliti da će nakon ove obmane Donald Trump odlučiti da odustane od svog savjetnika. Međutim, dogodilo se suprotno. Danas je Peter Navarro veliki arhitekta tarifnog rata koji ovih dana potresa svijet, piše La Vanguardia.

Ne treba zaboraviti da je 1980-ih tajkun Trump izmislio imaginarnog glasnogovornika po imenu John Barron (Barron je ime koje je dao svom petom sinu). Trump je koristio izmišljenog Johna Barrona da utječe na medije poput Forbesa i popne se na njegovu slavnu rang listu milionera. Ali to je druga priča.

Navarro trenutno vodi nerede u Bijeloj kući. On je upravo objavio svojevrsni manifest u Financial Timesu kako bi opravdao proizvoljan obračun tarifa koje SAD primjenjuju na zemlje. Prema njegovim riječima, beskorisno je govoriti o “zvaničnim” tarifnim procentima, jer države koriste druge vrste barijera, kao što su manipulacija valutama, damping, subvencije, krađu intelektualne svojine i regulatorne prepreke kako bi blokirale američki izvoz. Njegova strategija je, kaže, neophodan odgovor na “nacionalnu vanrednu situaciju” uzrokovanu nepravednim trgovinskim sistemom, kaže Navarro. Ron Vara za prijatelje. Pod pretpostavkom da mu je ime ostalo.