Devet godina nakon Olimpijade, Sarajevo se našlo pod opsadom, a Zetra — nekada simbol sporta — pretvorena je u skladište lijekova, improvizirani punkt Crvenog križa, pa čak i u improviziranu mrtvačnicu.

Zetra — puno ime Olimpijska dvorana Juan Antonio Samaranch, nekada poznata jednostavno kao Zetra — nije samo betonska građevina u središtu Sarajeva. Ona je svjedok vremena, tih i postojan hroničar jednog grada i njegove sudbine. Od euforije Zimskih olimpijskih igara 1984. godine, preko pakla rata i ruševina, pa do simboličnog preporoda – Zetra je ostala živa, iznova rođena.

Izgrađena je 1982. godine, uoči XIV Zimskih olimpijskih igara, kao moderna i prostrana sportska dvorana namijenjena brzom klizanju, hokeju na ledu, ceremonijama i masovnim okupljanjima. Njen dizajn bio je futuristički za tadašnje vrijeme: jednostavna, elegantna konstrukcija sa zelenim bakrenim krovom koji se presijavao na sarajevskom suncu. Brzo je postala ponos Bosne i Hercegovine, pa i cijele tadašnje Jugoslavije.

Tokom Igara 1984. bila je domaćin velikih sportskih događaja, ali i prostor u kojem se osjećao duh zajedništva, euforije i nade. Milioni gledalaca širom svijeta gledali su iz Sarajeva slike mladosti, discipline i svjetskog sportskog duha.

Devet godina nakon Olimpijade, Sarajevo se našlo pod opsadom, a Zetra — nekada simbol sporta — pretvorena je u skladište lijekova, improvizirani punkt Crvenog križa, pa čak i u improviziranu mrtvačnicu. U maju 1992. godine pogođena je artiljerijskim granatama, zapaljena i razorena. Njen legendarni zeleni krov se srušio, parket je izgorio, tribine nestale. Umjesto smijeha i navijanja, zidovima su odzvanjali jauci ranjenih i tišina smrti.

Za mnoge građane Sarajeva, ruševine Zetre bile su simbol gubitka jednog svijeta, jedne epohe.

Nakon rata, zahvaljujući donacijama, prije svega Međunarodnog olimpijskog komiteta, dvorana je obnovljena. U znak zahvalnosti, preimenovana je u Olimpijsku dvoranu Juan Antonio Samaranch, po tadašnjem predsjedniku MOK-a, koji je lično pomogao njenoj obnovi.

Obnovljena Zetra otvorena je 1999. godine. Više nije imala onaj originalni izgled, ali duh je ostao. Postala je središte sportskih aktivnosti, kulturnih događaja, koncerata, konvencija i, simbolično, ponovno mjesto okupljanja života. U njoj se danas trenira, takmiči, ali i pamti.

Zetra danas nije samo dvorana. To je prostor sjećanja – na Olimpijadu koja je pokazala svijetu da Sarajevo može sve, na agresora koji je sve to pokušao uništiti, i na obnovu koja pokazuje da se život uvijek može nastaviti.