Izjave Smotricha i drugih ekstremista, koji zagovaraju “uništenje” Gaze i masovno protjerivanje njenih stanovnika, odgovaraju pravnoj definiciji genocida: djela počinjena s namjerom uništenja, u cijelosti ili djelomično, etničke ili nacionalne grupe.

Izraelski plan “Gideonova kola” vojna je operacija usmjerena na iskorjenjivanje palestinskog prisustva u Gazi. Osvajanjem i de facto aneksijom Pojasa, Izrael ne samo da nastoji kontrolirati teritorij, već i raseliti dva miliona ljudi iz njihovih domova, prisilno ih premještajući južno u još manji geto, dok Izraelske odbrambene snage učvršćuju neograničenu okupaciju.

Ova strategija, koja kombinira sistematsko uništavanje, humanitarnu blokadu i teritorijalnu kontrolu, predstavlja oblik etničkog čišćenja, osmišljenog da isprazni Gazu od njezina autohtonog stanovništva i izbriše njen identitet.

Bezalel Smotrich, ministar finansija i vođa cionističke krajnje desnice, bio je jasan: “Okupiramo Gazu da ostanemo.” Njegova retorika, prožeta supremacizmom, popraćena je ciničnim planom koji humanitarnu pomoć pretvara u instrument dominacije.

Izjave Smotricha i drugih ekstremista, koji zagovaraju “uništenje” Gaze i masovno protjerivanje njenih stanovnika, odgovaraju pravnoj definiciji genocida: djela počinjena s namjerom uništenja, u cijelosti ili djelomično, etničke ili nacionalne grupe.

Izrael opravdava svoju barbarštinu kao odgovor na napad Hamasa, koji je ostavio 1.200 mrtvih i 251 taoca. No ova litanija propada pred nesrazmjernim odgovorom. Benjamin Netanyahu, poduprt koalicijom ekstremista i opsjednut korupcijskim skandalima, koristi aneksiju kao manevar za očuvanje vlasti.

Međunarodna zajednica reagirala je osudama, ali riječi ne zaustavljaju buldožere koji ruše Gazu. Nizozemski prijedlog za reviziju trgovinskog sporazuma s Izraelom, koji podržavaju Španija i Irska, nedovoljan je gest pred državom koja djeluje arogantno, zaštićena američkim vetom u Vijeću sigurnosti.

EU, koja se ponosi odbranom ljudskih prava, trebala bi djelovati odlučno: stroge ekonomske sankcije, embargo na oružje i obustava bilateralnih sporazuma moguće su mjere za osuđivanje ovog zločina.

Podrška palestinskoj stvari nikako ne podrazumijeva podršku Hamasu, čiji teroristički postupci pridonose ovoj spirali smrti. No ignoriranje asimetrije sukoba – vojno moćne države naspram zarobljenog i bespomoćnog stanovništva – znači doprinositi produbljivanju ove nepravde.

Izrael, odlučivši uništiti Gazane, uništava vlastitu humanost, postajući simbol ugnjetavanja koji će historija oštro osuditi. Evropa, dosljedna svojim vrijednostima, trebala bi poslušati poziv Josepa Borrella u njegovom govoru na dodjeli nagrade Carlos V i djelovati prije nego što tragedija postane nepovratna.

Joaquim Coll je historičar i kolumnista a ovaj je tekst napisao za 20 Minutos.