„Tamo gdje sretnem dobre ljude, našao sam domovinu“ – to je slogan Bošnjačkog kulturno-umjetničkog društva „Sevdah“ Zagreb. Mjesto i okolnosti radnje: proba za novu predstavu “Zar još nije odzvonilo” dramske sekcije Bošnjačkog kulturno-umjetničkog društva „Sevdah“ u amfiteatarskom prostoru smještenom uz Omladinski klub u Islamskom centru. Uvježbava se upravo živopisna scena u kojoj muž razgovara sa suprugom, dok nervozno puši cigaretu, dijalog se dorađuje do detalja, glumci u rukama drže papire sa scenarijem.

Bošnjačko kulturno-umjetničko društvo „Sevdah“ Zagreb sljedeće godine obilježava jubilarnu dvadesetu godišnjicu svog postojanja. Društvo je osnovano 2006. godine u Zagrebu, a uz dramsku sekciju okuplja članove i u folklornom dijelu programa.

Kroz razna gostovanja, putovanja, sudjelovanja na kulturnim manifestacijama, smotrama folklora te radijske i televizijske emisije trude se razvijati i unaprijediti kulturni, prosvjetni i zabavni život mladih Bošnjaka u Hrvatskoj.

Pritom prikupljati, očuvati i promicati kulturno blago Bošnjaka i ostalih naroda u Bosni i Hercegovini uz neizbježnu suradnju s ostalim bošnjačkim udrugama te kulturno-umjetničkim društvima kako u Hrvatskoj, tako i u matičnoj domovini.

Džana Kahteran Hodžić: Jednom kad uđeš, teško je otići

U publici na ovoj probi sjedi i glumce aplauzom bodri Džana Kahteran Hodžić, od prošle godine predsjednica BKUD-a „Sevdah“ Zagreb, članica u folklornom i dramskom programu ovog društva od 2009. godine.

„Bila sam članica, igračica, zatim tajnica, a sada sam predsjednica društva“, priča Džana Kahteran Hodžić.

Ove godine BKUD „Sevdah“ uvježbava tri predstave – dvije vodi mladi Dino Halvadžić, dok Muhamed Bahonjić Bah ima jednu dječju predstavu.

„Bahonjić je tijekom svih ovih godina radio desetke predstava s našim pokojnim doktorom Muhidinom Alićehajićem. Nisu to bile samo klasične predstave, već i dramski dijelovi vezani uz folklor. Primjerice, prije same folklorne izvedbe imali smo dramske prikaze svatovskih običaja Bošnjaka, gdje je Bah postavio cijelu jednu dramsku predstavu prije samog folklora.

Naše društvo djeluje od 2006. godine. Osnivač nam je bio dr. Muhidin Alićehajić, a prvi predsjednik bio je Enes Kišević, uvaženi bošnjački i hrvatski pjesnik. Među našim osnivačima bio je i Enes Bešlagić, još jedno zvučno ime koje je pripomoglo radu društva. Dramska sekcija broji desetak do dvadesetak članova, ovisno o razdoblju. Broj članova varira, posebice u vrijeme mature i kraja školske godine. Najmlađi su učenici od prvog do šestog razreda osnovne škole, a stariji su učenici srednjih škola i studenti.

Mnogi se pridruže dramskoj sekciji nakon što vide kako je atmosfera ovdje opuštenija nego na folkloru. Također, nekima pomaže razbiti tremu prilikom javnog nastupa i steći više samopouzdanja, što im kasnije koristi u školi i životu“, priča Džana.

Društvo djeluje pod Savjetom za nacionalne manjine Republike Hrvatske, putovanja i projekti financiraju se isključivo njihovim sredstvima.

Publika na predstavama je mješovita – ne nastupaju samo za Bošnjake. Primjerice, prošle godine igrali su predstavu „Ljeto 1995.“ u Puli, Rijeci i Zagrebu. Publika je bila raznolika i izrazito zadovoljna, unatoč težini teme.

„Ove godine radimo tri nove predstave i nadamo se da ćemo njima dotaknuti publiku svih generacija i manjina, kao i domicilno stanovništvo. U posljednje dvije godine posebno se bavimo temama vezanim uz nacionalne manjine, izbjeglice i prognane osobe, ali to nije isključiva tematika naših predstava. Osim društveno angažiranih komada, radimo i komedije, dječje predstave, bajramske predstave i razne druge žanrove“, navodi Džana.

„Folklor i dramska sekcija u ‘Sevdahu’ su predivno mjesto, jedno veliko društvo i velika obitelj. Jednom kad uđeš, teško je otići. Zato pozivam sve da nam se priključe – bilo u folkloru, dramskoj sekciji, zboru ili nekoj drugoj aktivnosti. Neka probaju i vide što im najviše odgovara!“, zaključuje Džana Kahteran Hodžić.

Teatar kao glas mladih i ogledalo društva

Muhameda Bahonjića Baha po potrebi mijenja Dino Halvadžić, dugogodišnji član Bošnjačkog kulturno-umjetničkog društva “Sevdah”, kao mlađi voditelj dramske sekcije. Na probi se uvježbavaju kratki isječci iz nove predstave “Zar još nije odzvonilo”, u kojoj je Dino autor i redatelj.

„Predstava govori o trenutno, nažalost, aktualnoj temi u školama među mladima, a to je vršnjačko nasilje. U dramskom dijelu programa sudjelujem već drugu, treću sezonu. Kazalištem sam se bavio od malih nogu, u kazalištu Knapp, režijski i glumački. Dakle, postoji ta jedna velika ljubav. Želja mi je bila upisati dramsku akademiju, ali ostao sam ovdje kao amater, što je u biti, s jedne strane, dobro, volim i radim to s dosta ljubavi i žara. Što se tiče pisanja, ovo je već drugi tekst gdje sam se upustio u te vode i uz pomoć sjajne ekipe stvarno nam dobro ide. Publika je raznovrsna, ima publike od mlađe do starije, svi nas gledaju i podržavaju. Bavimo se bošnjačkim temama, a budući da smo bošnjačko kulturno društvo, taj dio nasilja kojeg obrađujemo je karakterističan. Predstava govori o djevojci koja dolazi iz Bosne i Hercegovine i jednom Sirijcu koji također dolazi u Zagreb na školovanje, odnosno kasnije i tražiti posao. Pritom prolaze kroz neku fazu nasilja, pokušavaju se uklopiti u novo društvo, tako da karakterno scenarij ima taj prefiks bošnjačkog“, pojašnjava Dino Halvadžić.

Gluma – prilika za učenje vokabulara, dikcije i vježbu javnog nastupa

Mirela Imamović članica je BKUD-a “Sevdah” već dvije godine, kako folklorne tako i dramske sekcije. No, Mirela je tu sa svoje svoje dvoje djece koji su mladi glumci, zasada, a hoće li ih vrijeme, upornost i talent odvesti do nekog crvenog glumačkog tepiha, ostaje za sačekati.

„Tu sam, ajmo reći, sve. Pomažem ovoj djeci da što bolje shvate uloge, da imaju osjećaje koji trebaju, da nauče dobro tekst, pomažem u kostimografiji, scenografiji, svašta nešto. Uključila sam i dvoje svoje djece. Naravno, iz razloga da bi naučili bolje neke stvari što se tiče i bošnjačke kulture, da bi dublje saznali neke stvari, tj. osjetili ih, što kroz pozorište najbolje i mogu. Pokušavam ih podučiti glumi, jer recimo, prošla predstava koju smo radili ‘Ljeto 1995.’ govori o nekim minulim vremenima. Naravno, svi naši članovi su naspram mene premladi da bi znali o čemu se radi u toj predstavi. Mi smo bili ti koji smo im pomagali da steknu te osjećaje, da im objasnimo kako smo se mi osjećali, da bi oni preuzeli te naše osjećaje, da bi što bolje odglumili tu predstavu. Znači, u BKUD-u ‘Sevdah’ sam već dvije i pol godine zajedno sa svojom djecom. Prvo sam njih upisala, a na kraju sam se i ja upisala. Krenuli smo najprije sa folklorom, a onda smo se priključili dramskoj. Da probamo i to.

Meni osobno to je neko novo iskustvo, ali jako lijepo. Tako onda i njih potičem, da i oni uz folklor i dramsku… u biti tu je više čitanja, ono im pomaže automatski i za daljnje školovanje, jer treba dosta čitati, razumjeti tekst i shvatiti neke osjećaje kroz priču… da uputim djecu, a onda usput i ja uz njih svašto nešto naučim“, ispričala nam je Mirela Imamović čiji su sin i kćer dio glumačke postave nove predstave.

Mirela poziva „sve cure, dečke, žene, muškarce, sve ljude dobre volje da se priključe“.

„Ovo je stvarno jedno predivno iskustvo. Nije bitno biti Bošnjak da bi se učlanili. Primamo zaista sve od 7 do 77. Tu su putovanja, druženja i dosta toga se nauči“, poručuje Mirela, po zvanju frizerka, o čemu svjedoče samo njezine gusto ispletene tanke pletenice.

Mirelin sin Anel Imamović, mladi je glumac koji ne pokazuje tremu kao većina njegovih vršnjaka jer upravo radi na svojoj drugoj predstavi. Hrabro sjeda ispred kamere kako bi opisao svoje iskustvo.


„Ovdje sam glumac i zapravo glumim u svim predstavama jer Dino se potrudi kako bi nama, svima dodijelio uloge koje nam pristaju. U ovoj predstavi glumim Abdulaha, koji je Nepalac i ja volim tu ulogu. Zapravo sam Wolt dostavljač hrane i srednjoškolac. Naša voditeljica Džana mi je rekla: ‘Imamo za tebe ulogu!’ Najprije sam rekao: ‘Ne bih, ne bih, ne bih!’ Kad sam pristao, svidjelo mi se i ostao sam.“

Slušaj i uvijek ćeš dobiti poruku

Jedna od glumica u novoj predstavi je Hajrudinka Mehmedović, odnedavno članica dramske sekcije pri KUD-u „Sevdah“ Zagreb:

„U dramsku sekciju sam došla preko Džane. Na koji način? Išla sam na probu folklora jer mi se jako sviđa folklor, ali kad sam vidjela kojim ritmom oni to odrađuju, onda sam pitala: ‘Džana, je li ima još nešto osim folklora?’. ‘Ima dramska!’, odgovorila mi je.

‘E pa’, rekla sam, ‘to je nešto za mene! Ako išta znam, znam glumiti’. Ovo mi je prvo glumačko iskustvo, nazovimo to tako, i predivna je atmosfera raditi s ovim mladim ljudima. Dino bira aktualne teme koje pogađaju javnost, a mi se pronalazimo u tim pričama, kao što je i ova predstava ‘Zar još nije odzvonilo’, koja se bavi upravo verbalnim nasiljem u školi. Onaj tko bude slušao, uvijek će dobiti neku poruku, a mi smo ti koji trebamo reći Stop!“

Ostali, hvalevrijedni članovi ove amaterske ali hrabre glumačke družine ostali su ovaj put neintervjuirani jer je već odzvonilo. Najbolje je doći na njihovu sljedeću predstavu i vidjeti što svojom glumom i nastupima imaju za reći. Sudeći po intenzitetu rada i emocijama koje ulažu – itekako svoje vrijeme možete korisno potrošiti. Vjerojatno ćete otići s predstave u katarzi, kako to još Aristotel reče – pročišćene nutrine snagom teatra.

Fotografije i video: Stipe Majić / Časopis Bosna