Najava je izazvala buru na iranskim društvenim mrežama, stavljajući u nezgodan položaj vrhovnog vođu Alija Hamneija, koji odbacuje direktne pregovore s SAD-om još otkako je Trump 2018. povukao zemlju iz nuklearnog sporazuma (JCPOA) iz 2015. godine.

Iran je potvrdio da će u subotu, 12. aprila 2025. godine, započeti pregovori s SAD-om u Omanu, što označava novi korak u napetim odnosima između dviju zemalja.

Američki predsjednik Donald Trump iznenadio je svijet izjavom iz Ovalnog ureda, dok je uz njega stajao izraelski premijer Benjamin Netanyahu, rekavši: “Direktno pregovaramo s Iranom, već smo počeli i nastavljamo u subotu.” Trump je naglasio da bi postizanje sporazuma o iranskom nuklearnom programu bilo “sjajno”, ali je upozorio da će Iran biti u “velikoj opasnosti” ako pregovori propadnu, jer “ne smiju imati nuklearno oružje”.

Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araqchi potvrdio je susret, nazvavši ga “prilika i test”. Međutim, suprotno Trumpovoj tvrdnji o “direktnim” pregovorima, Araqchi je ustvrdio da će razgovori biti “indirektni”, uz posredovanje Omana, koji tradicionalno služi kao kanal između Teherana i Washingtona otkako su odnosi prekinuti 1979. “Lopta je sada na strani SAD-a,” dodao je, naglašavajući potrebu za poštovanjem i diplomatskim pristupom bez prijetnji.

Najava je izazvala buru na iranskim društvenim mrežama, stavljajući u nezgodan položaj vrhovnog vođu Alija Hamneija, koji odbacuje direktne pregovore s SAD-om još otkako je Trump 2018. povukao zemlju iz nuklearnog sporazuma (JCPOA) iz 2015. godine.

Taj sporazum, potpisan između Irana i svjetskih sila, uključujući SAD, ograničavao je iranski nuklearni program u zamjenu za ukidanje sankcija. Trump ga je nazvao “najgorim u historiji” i ponovo uveo sankcije, što je Iran postupno vratilo na nuklearni put.

Sadašnji kontekst dodatno komplikuje situaciju. Iran je oslabljen – ekonomski zbog sankcija, vojno nakon izraelskog napada u oktobru i regionalno zbog gubitka saveznika u takozvanoj “Osovini otpora”. Analitičari smatraju da će SAD tražiti potpuno ukidanje nuklearnog programa, što je za Teheran neprihvatljiva “crvena linija”. Araqchi je u Alžiru izjavio da Iran želi ukidanje sankcija, ali nije precizirao daljnje ciljeve.

Trumpov tim, predvođen izaslanikom Steveom Witkoffom, srest će se s iranskom delegacijom koju vodi Araqchi. Američki zahtjevi mogli bi uključivati i prekid iranskog raketnog programa te podrške saveznicima poput jemenskih Huta, što dodatno otežava pregovore. Dok SAD prijete vojnom akcijom, Iran balansira između otpora i diplomatije, svjestan da bi sporazum mogao biti jedini izlaz iz krize – ali ne po cijenu potpunog predavanja.