Tusk je nedavno izjavio da “Mađarska više ne dijeli iste ciljeve i vrijednosti s ostatkom EU” te da će Poljska “razmotriti sve pravne opcije kako bi se Mađarska suočila s posljedicama svojih postupaka”. Ova izjava dolazi nakon višemjesečnih napetosti između dvije zemlje, koje su ranije bile bliske saveznice unutar EU u borbi protiv briselske birokratije.

Poljska vlada razmatra mogućnost pokretanja postupka za isključenje Mađarske iz Evropske unije zbog, kako navode, “sistemskog podrivanja demokratskih vrijednosti i otvorene kolaboracije s Rusijom”. Ovaj bi zahtjev mogao doći u trenutku kada se odnosi između Varšave i Budimpešte nalaze na najnižem nivou u posljednjih nekoliko decenija, unatoč dugogodišnjem savezništvu u okviru Višegradske grupe.

Okretanje protiv Orbana

Nova poljska vlada, predvođena Donaldom Tuskom, snažno se distancira od politike premijera Viktora Orbana, kojeg optužuje za “destabilizaciju EU” i “izdaju evropskih vrijednosti”. Orbanovo odbijanje da podrži sankcije protiv Rusije te njegovo nastojanje da održi bliske ekonomske veze s Kremljom izazvali su ogorčenje u Varšavi, koja se smatra jednim od glavnih zagovornika ukrajinskog otpora ruskoj agresiji.

Tusk je nedavno izjavio da “Mađarska više ne dijeli iste ciljeve i vrijednosti s ostatkom EU” te da će Poljska “razmotriti sve pravne opcije kako bi se Mađarska suočila s posljedicama svojih postupaka”. A nakon što je Orban najavio da će raspisati referendum da o tome šta Mađari misle o prijemu Ukrajine u EU, poljski ministar vanjskih poslova Radosław Sikorski na svom je X nalogu oštro reagirao napisavši: “Mađarska namjerava održati referendum o budućem članstvu Ukrajine u EU. I zanimalo bi me vidjeti rezultate referenduma u EU o članstvu Mađarske koju predvodi Orbán.”

Ove izjave dolaze nakon višemjesečnih napetosti između dvije zemlje, koje su ranije bile bliske saveznice unutar EU-a u borbi protiv briselske birokratije.

Politička i pravna prepreka

Iako je eventualni zahtjev za isključenje Mađarske iz EU pravno i politički izuzetno složen, Poljska vjeruje da može dobiti podršku drugih zemalja članica koje dijele zabrinutost zbog Orbanove politike. Francuska i Njemačka već su ranije izrazile nezadovoljstvo mađarskom politikom, a Evropski parlament u više je navrata optužio Budimpeštu za narušavanje vladavine prava.

Međutim, prema trenutnim pravilima EU, isključenje zemlje članice zahtijevalo bi jednoglasnu odluku preostalih članica, što Mađarska može blokirati vetom. Stoga analitičari smatraju da je ovakav ishod malo vjerovatan, ali napominju da bi EU mogla primijeniti druge mjere, poput uskraćivanja fondova ili zamrzavanja prava glasa Mađarskoj u evropskim institucijama.

Slom Višegradske grupe?

Ova kriza ujedno označava i ozbiljno slabljenje Višegradske grupe (Poljska, Mađarska, Slovačka, Češka), koja je godinama djelovala kao blok unutar EU-a. Dok su ranije Poljska i Mađarska zajednički kritizirale Brisel zbog navodnog miješanja u unutrašnje poslove država članica, sada se situacija preokrenula.

Osim Poljske, i Češka i Slovačka sve su skeptičnije prema mađarskoj politici, posebno zbog njenog odnosa prema Rusiji. Ove zemlje pojačale su vojnu i ekonomsku podršku Ukrajini, dok Mađarska nastavlja blokirati dodatne sankcije protiv Moskve.

Mađarska brani svoju poziciju

S druge strane, Budimpešta je oštro odbacila poljske optužbe, nazivajući ih “neutemeljenima i vođenima političkim interesima Brisela”. Orbanova vlada tvrdi da Mađarska “štiti svoje nacionalne interese” i da neće popustiti pod pritiscima.

“Mađarska je suverena zemlja i donosi odluke u interesu svojih građana. Nećemo dozvoliti da nam drugi diktiraju kako ćemo voditi svoju politiku,” izjavio je mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto.

Budućnost odnosa

Iako je isključenje Mađarske iz EU malo vjerovatno, poljski stav ukazuje na sve dublji raskol unutar Unije. Ovaj sukob mogao bi dovesti do daljih političkih previranja, a budućnost odnosa između Poljske i Mađarske ostaje neizvjesna. EU, suočena s unutrašnjim podjelama i vanjskim izazovima, morat će pronaći rješenje koje će osigurati stabilnost i jedinstvo bloka u vremenima rastućih geopolitičkih tenzija.