Islam u Africi datira još iz vremena hilafeta Hz. Omara. Islam, koji je dosegao afričke zemlje u prvom stoljeću hidžretske ere, uspostavio se sa sufijskim učiteljima i trgovcima u kasnijim razdobljima te se proširio na sve krajeve afričkog područja.
Mnoge džamije izgrađene su u Africi kako bi muslimani mogli obavljati svoje vjerske dužnosti. Neke od tih starih džamija i danas postoje, dok su neke strukture preživjele do današnjeg dana samo kao ruševine. Pet najstarijih džamija koje još uvijek stoje u istočnoj Africi su Velika džamija Kilwa, džamija Basheikh, džamija Mandhry, džamija Bagamoyo i džamija Negus.
Islam u Africi datira još iz vremena hilafeta Hz. Omara. Islam, koji je dosegao afričke zemlje u prvom stoljeću hidžretske ere, uspostavio se sa sufijskim učiteljima i trgovcima u kasnijim razdobljima te se proširio na sve krajeve afričkog područja.
Velika džamija Kilwa je smještena na otoku Kilwa Kisivani u Tanzaniji, za nju se misli da je izgrađena u 10. stoljeću a vjeruje se da su je izgradili lokalni stanovnici. Elementi koji čine glavnu strukturu dodani su u 11. do 13. stoljeću, a džamija je potpuno pokrivena građevina bez dvorišta. Kilwa, kao trgovački centar, bila je međustajalište ne samo za muslimanske trgovce, već i za trgovce iz Evrope. Kosmopolitska struktura grada odražava se u arhitekturi džamije Kilwa, posebno u presvlakama krova i gredama strukture. Krov građevine, koji se sastoji od 11 lukova i greda koje drže lukove, ukrašen je mnogim malim kupolama. Iako je džamija Kilwa preživjela do danas, previše je istrošena da bi se koristila kao mjesto bogoslužja.
Džamija Basheikh u Mombasi, Kenija, na obali, očuvala je svoju staru strukturu. Još uvijek se koristi kao mjesto bogoslužja, iako nije tačno poznato kada i ko ju je izgradio. Istraživači procjenjuju da struktura potječe iz 13. ili 14. stoljeća.
Džamija Mandhry, poput džamije Basheikh, nalazi se u Mombasi i jedna je od najstarijih džamija u Keniji. Džamija Mandhry, koja se nalazi blizu džamije Basheikh, arhitektonski je slična Basheikhu. Predstavlja strukturu koja savršeno odražava arhitektonsku percepciju naroda Svahili, što znači “oni na obali”, spajajući arapske ornamente i afričke geometrijske uzorke. Ispred džamije nalazi se i fontana, zajedno s dvorištem posebno dizajniranim kako bi okeanski zrak ispunio unutrašnjost. Izgrađena 1570. godine, džamija Mandhry zatvorena je za bogoslužje.
Od džamije Bagamoyo, za koju se procjenjuje da je izgrađena u 13. stoljeću, do danas su preživjele samo ruševine. Džamija, jedna od najstarijih građevina u Africi, bila je okružena velikim mezarjem. U njenoj dekoraciji korišteni su mnogi materijali, a porculanski ukrasi čuvaju se u nacionalnom muzeju u Dar es Salaamu, Tanzanija.
Džamija Necashi izgrađena je u Etiopiji, nekada poznatoj kao Abisinija, u ranim godinama islama i još uvijek je otvorena za bogoslužje. Nazvana po abisinskom kralju tog vremena, poznatom po svojoj toleranciji i blagosti prema muslimanima, džamija Necashi izgrađena je korištenjem jednostavne i skromne arhitekture.