Kroz duhovnu transformaciju i posvećenost: Kako je William Henry Quilliam, poznat i kao Abdullah Quilliam, oblikovao islamsku zajednicu u Britaniji, označen kao izdajnik te postao prva žrtva islamofobije u Velikoj Britaniji. Quilliam je tvrdio da muslimani ne bi trebali “uzimati oružje” protiv drugih muslimana u ime nemuslimana. Tokom rata u Sudanu, Quilliam je objavio stajalište u kojem je izjavio da svaki britanski musliman koji odluči pomoći ekspediciji djeluje “suprotno šerijatu”.
William Henry Quilliam, koji je kasnije promijenio ime u Abdullah Quilliam, rođen je 10. aprila 1856. godine na Eliot Streetu 22, Liverpool, u bogatoj engleskoj porodici. Veći dio djetinjstva proveo je na Otoku Man i odgajan je kao metodist. Obrazovao se na Liverpool Institute i na King William's College na Otoku Man.
PRAVNI RAD I PRELAZAK NA ISLAM
Postao je advokat 1878. godine, specijaliziran za krivično pravo, i radio je u Liverpoolu. Branio je osumnjičene u mnogim poznatim slučajevima ubistava. Godine 1879. oženio je Hannah Johnstone. U to vrijeme, Quilliam je bio wesleyanski metodist i podržavalac pokreta za umjerenost.
Quilliam je prešao na islam 1887. godine nakon što je posjetio Maroko kako bi se oporavio od bolesti.
![Odrekao se kršćanstva u dobi od 32 godine, promijenio ime u Abdullah i objavio svoj povratak islamu u medijima u Liverpoolu 1888. godine](https://bosna.hr/bosnanovisite/wp-content/uploads/2024/12/Quilliam-02.jpg)
Odrekao se kršćanstva u dobi od 32 godine, promijenio ime u Abdullah i objavio svoj povratak islamu u medijima u Liverpoolu 1888. godine
Nakon svojeg povratka islamu, kupio je brojeve 8, 11 i 12 Brougham Terrace, Liverpool, uz donaciju Nasrullaha Khana, prijestolonasljednika Emirata Afganistan. Brougham Terrace postao je Liverpool Muslim Institute, prva funkcionalna džamija u Britaniji, koja je otvorena na Božić 1889. godine.
![](https://bosna.hr/bosnanovisite/wp-content/uploads/2024/12/Quilliam-03.jpg)
Prvo na Mount Vernon Street, a zatim na 8 Brougham Terrace. “Pall Mall Gazette” je napisao: „Džamija u Liverpoolu je mjesto molitve za hiljade muslimana.“
OSNIVANJE INSTITUCIJA I OBRAZOVANJE
Quilliam je također otvorio internat za dječake i dnevnu školu za djevojčice, kao i sirotište Medina House za djecu nevjerničkih roditelja koji nisu mogli brinuti o svojoj djeci i pristali su da budu odgajana kao muslimani. Institut je nudio obrazovne časove iz različitih oblasti, uključujući muzej i laboratoriju za nauku.
PISANJE I UTICAJ
Godine 1889. objavio je “The Faith of Islam”, knjigu koja je imala svrhu upoznavanja sa islamom i njegovim ključnim principima. Početno je objavljeno 2.000 primjeraka, dok je dodatnih 3.000 primjeraka proizvedeno 1890. godine.
![](https://bosna.hr/bosnanovisite/wp-content/uploads/2024/12/Quilliam-04.jpg)
Quilliam je također objavio “The Crescent”, sedmični pregled života muslimana u Britaniji, i “Islamic World”, mjesečnu publikaciju koja je imala cilj prezentacije islamih vjerovanja široj publici.
PROTESTI I KONVERZIJE
Godine 1890. Quilliam je organizirao proteste protiv prikazivanja predstave Hall Cainea, “Mahomet”, koja je vrvila od orijentalističkih predrasuda o islamu i Poslaniku islama. Prva javna dženaza u Liverpoolu bio je ukop Michaela Halla, bivšeg metodističkog propovjednika koji je prešao na islam, 1891. godine.
Zbog Quilliamovih upućivanja u islam nekoliko poznatih ličnosti prešlo je na islam, uključujući profesore Nasrullaha Warrena i Haschema Wildea, kao i Roberta Stanleya, JP i bivšeg gradonačelnika Stalybridgea. Procjenjuje se da je oko 600 ljudi prešlo na islam u Britaniji kao direktan rezultat Quilliamovog rada.
PUTOVANJA I PRIZNANJA
Quilliam je puno putovao i primio mnoga priznanja od lidera islamskog svijeta. Abdul Hamid II, 26. osmanski halifa, dodijelio mu je titulu šejh-ul-islama za Britanske otoke. Emir Afganistana prepoznao ga je kao šejha muslimana u Britaniji, a bio je imenovan i za perzijskog vicekonzula u Liverpoolu od strane Šaha.
![](https://bosna.hr/bosnanovisite/wp-content/uploads/2024/12/Quilliam-05.jpg)
Imao je kontakte sa muslimanima koji govore engleski jezik u Zapadnoj Africi i putovao je obalnim gradovima regije na putu za Lagos kako bi prisustvovao posvećenju džamije Shitta Bey 1894. godine.
ZAPUŠTANJE RADA I POVRATAK
Quilliamov rad u Liverpoolu prestao je kada je napustio Englesku 1908. godine kako bi izbjegao uklanjanje s liste advokata zbog optužbi za neprofesionalno ponašanje. Njegov sin je brzo prodao nekretnine koje su korištene kao džamija i islamski centar. Bez Quilliamovog uticaja i finansijske podrške, muslimanska zajednica u Liverpoolu se raspršila.
Vratio se u Veliku Britaniju prije decembra 1914. godine pod imenom H. M. Leon. Veći dio vremena proveo je u Onchanu na Otoku Man. Preminuo je na Taviton Streetu, Bloomsbury, London 1932. godine i sahranjen je u neoznačenom grobu na Brookwood Cemeteryju blizu Wokinga. Poznati anglo-muslimani Abdullah Yusuf Ali, Muhammad Marmaduke Pickthall (koji su prevodili Kur'an) i Lord Headley kasnije su sahranjeni u njegovoj blizini.
NASLIJEĐE
Quilliam je tvrdio da muslimani ne bi trebali “uzimati oružje” protiv drugih muslimana u ime nemuslimana. Tokom rata u Sudanu, Quilliam je objavio stajalište u kojem je izjavio da svaki britanski musliman koji odluči pomoći ekspediciji djeluje “suprotno šerijatu”. Njegovi politički stavovi i odanost Osmanlijskoj Halifatu doveli su do toga da ga neki smatraju izdajnikom. Neki ga smatraju i prvom žrtvom islamofobije u Velikoj Britaniji.
![](https://bosna.hr/bosnanovisite/wp-content/uploads/2024/12/Quilliam-06.jpg)
Abdullah Quilliam predvodi muslimansko vjenčanje u Liverpoolovoj džamiji, prema američkoj novini, 1903. godina
Njegovo naslijeđe prvenstveno održava Abdullah Quilliam Society, koja je osnovana 1996. godine. Društvo teži obnovi Liverpool Muslim Institute na Brougham Terrace. U tome su im pomogli akademici kao što su Ron Geaves s Liverpool Hope University i Mehmet Seker s Dokuz Eylül University. Društvo također nudi smještaj studentima univerziteta.
Quilliam Foundation, think tank je koji se bavi izazovima koje proizvode ekstremni islamski pravci, osnovan je 2008. godine i nazvan je po njemu.